Sosyalizm

Published on Mayıs 3rd, 2024

0

İlhami Aras son yolculuğuna uğurlandı

THKP-C ve Kurtuluş Hareketi’nin kurucularından, Türkiye Devrimci Hareketi’nin önder isimlerinden, Mahir Çayan’ın yoldaşlarından İlhami Aras, geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. Bugün Karacaahmet Mezarlığı’nda düzenlenen törenle birlikte son yolculuğuna uğurlandı.

THKP-C ve Kurtuluş Hareketi’nin kurucularından, Türkiye Devrimci Hareketi’nin önder isimlerinden, Mahir Çayan’ın yoldaşlarından İlhami Aras, geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirmişti. İlhami Aras, bugün saat 16.30’da Karacaahmet Mezarlığı’nda düzenlenen törenle birlikte son yolculuğuna uğurlandı.

Karacaahmet Mezarlığı’nda gerçekleşen törende DEM Parti Milletvekilleri Pervin Buldan, Çiçek Otlu, Kezban Konukçu, Burcugül Çubuk, Özgül Saki, Cengiz Çiçek, DEM Parti MYK üyeleri Onur Hamzaoğlu, Emir Ali Türkmen, İlknur Birol, Sevtap Akdağ, Devrimci Parti Genel Başkanı Elif Torun, Sol Parti üyeleri Alper Taş ve Bülent Forta, Emekçi Hareket Partisi (EHP) Genel Başkanı Hakan Güneş, Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Şahin Tümüklü, Yeşil Sol Parti Eş Sözcüsü Ahmet Asena, 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanları Feray Mertoğlu ve Mertcan Titiz, 68 kuşağında Dev-Genç’ten yol arkadaşı Tayfun Mater, DEM Parti önceki dönem vekilleri Musa Piroğlu, Filiz Kerestecioğlu, Züleyha Gülüm, Rıdvan Turan ile siyasi kurum temsilcileri ve çok sayıda kişi katıldı.

Sosyal Dayanışma ve İletişim Derneği (SODİD) Temsilcisi Şevket Karakuş konuşmaya başlayarak “SODİD olarak son döneminde her hafta gördüğümüz için çok şey kaybetmiş olduğumuzu düşünüyoruz. Onu özlem ve hasretle her zaman anacağız.” dedi.

Törende konuşmaya devam eden İlhami Aras’ın yoldaşı ve THKP-C hareketinin önemli isimlerinden Mustafa Kemal Kaçaroğlu , “İşçi sınıfının ve ezilenlerinin mücadelesine en ön saflarında koşan bir yoldaşımızı, yıldızlara uğurlamak için buradayız. Hepimizin başı sağ olsun. Yaşamımın en zorlu bir günü ve böyle bir konuşmayı yapmakta zorlanıyorum. O benim can yoldaşımdı, her şeyimdi. Onunla başladım. Kurtuluşçular yetmiş beş, yetmiş altılarda ilk siyasi arenaya çıktıklarında iki tane parametreleri vardı. Birisi işçi sınıfının devrimdeki öncülüğü, ikincisi de Kürdistan’ın sömürge tespitiydi. Bu bağlamda ittifaklar eylem birlikleri konusunda Kurtuluş Hareketi anti-emperyalist ve anti-faşist ilkenin yanına bir de anti-şovenizm ilkesini koymuştu. Onun için Kurtuluşçular hep enternasyonalizmi savunmuşlardır ve iki halkın mücadele birliğinden yana olmuşlardır. Kürt ve Türk haklarının mücadele birliğinden yana olmuşlardır. Kurtuluş’un mücadele pratiği de bunu kanıtlamıştır. Bütün Kurtuluş Hareketi’ne hepimize örnek olacak birisidir. İlhami Aras bizim Kurtuluş Hareketi’nin ve tüm devrimci hareketinin onurudur. Mahir’lerin, Deniz’lerin, Kaypakkaya’ların öncülüğünde Türkiye Devrim Hareketi’nde bir yol ayrımı yaratmış olan yetmiş bir direnişinin öncülerindendir. O Mahir Çayan’ın, Yusuf’un, Cevahir’in ve Oktay Etiman’ın arkadaşıdır. Onlar idam sehbasinda demişlerdi ki “yaşasın Marksizm ve Leninizm düşüncesi. Yaşasın Kürt ve Türk halklarının kardeşliği.” Biz o kahramanlar soyundan geliyoruz. İlhami Aras da böyle bir kahramanlar soyunun bir parçası.”ifadeleri kullandı.

DEM Parti İstanbul İl Eş Başkanı Gonca Yangöz törene katılamayan DEM Parti Eş Genel Başkanları Tülay Hatimoğulları ve Tuncer Bakırhan’ın gönderdiği mesajı okudu. Mesaj şöyle:

“1968 devrimci hareketi önderlerinden çok sevgili İlhami Aras’ı kaybetmemizin derin üzüntüsü içerisinde sizleri selamlıyoruz. Çok arzu etmemize rağmen, Ankara’daki programlarımız dolayısı ile maalesef İlhami Aras’ı sonsuzluğa uğurlarken aranızda bulunamıyoruz. DEVGENÇ’in mirasını bugünlere taşıyan, THKPC kurucu kadrolarından ve Kurtuluş hareketinin kurucusu İlhami Aras, Türkiye devrimci hareket ile Filistin hareketi arasındaki tarihsel ilişkinin de mimarlarındandı. Ortadoğu, Türkiye ve Kürdistan’da ‘halkların kardeşliği’ ve ‘emeğin kurtuluşu’ için     tüm ömrü boyunca mücadele etti. Bir enternasyonalist komünist olarak Kürtlerin kendi kaderlerini tayin hakkının yılmaz bir savunucusu olan İlhami Aras, bu anlamda mücadele tarihimize de ışık tutmuştur. Kürt hareketi ve Türkiye sosyalist hareketinin birlikte yürüttüğü mücadeledenin öncülerinden olmuştur.  Devrimci yoldaşımızı askeri darbe süreçlerindeki ve hapishanedeki direnişi de mücadelesi kadar günümüze ışık tutuyor. Kurtuluş hareketinde ‘kaptan’ olarak bilinen İlhami Aras; bizlerin de yol göstericisi olmayı sürdürecek. Kaptanın açtığı yolda birlikte yürüyüşümüz devam edecek.”

İlhami Aras’ın yoldaşlarından Mahir Sayın da mesaj gönderdi. Sayın’ın mesajını Gülseren Pusatlıoğlu okudu. Sayın’ın mesajı şöyle:

“İnsanlığın tarih öncesinden insanlık tahine geçiş için,halkların, kadınların gerçek eşitliği ve işçi sınıfının tüm insanlığın kurtuluşuna öncülük edeceği yeni bir dünyanın yaratılması uğrunabizden önce bu mücadelenin sancağını yükseltenlerden devraldığımız sancağı oligarşinin burçlarına dikmek için genç yaşlarımızda acıların en büyüğünü, can yoldaşlarımızın taze bedenlerinin kana bulanmasıyla, önderlerimizin katledilmeleriyle ve yanı başımızdan alınıp idam sehpalarına götürülmeleriyle yaşadık. Hiçbir acı bunun kadar büyük olamazdı. Ama bu acıları katlanılır kılan, yüreğimizi sağaltıp bize, zafere kadar, usanmadan, bıkmadan, yılmadan devrime koşma gücünü veren komünizme olan inancımız, yarım yüzyıldan fazladır ki, hiç eksilmeden, tam tersine daha da alevlenerek bizi bugünlere getirdi. Bir tarih yaratmak üzere çıktığımız bu yolda şimdi fiziki olarak ayrılıyoruz ama bu bir ayrılık olmayacak yoldaş; Bu, yürüdüğümüz yola, gelecek nesillerin zihinlerinde buluşup devam etmek üzere vuku bulan bir boyut değiştirmedir sadece. Maddemizin bu değişimi bir yok oluş, bir ayrılık, bir son değil, insanlığın yedi bin yıllık sınıflı toplum tarihine son verip yabancılaşmanın ortadan kalktığı gerçek özgürlük toplumuna yürüyüşün sadece bir boyut değiştirmesidir.

Nasıl ki, bizler, Marks’ın, Engels’in Lenin’in, Che’nin ve devrim yolunda düşen Denizlerin Mahirlerin bir yeniden doğuşu olduksa, bu mücadelede maddi yaşamı sonlanan herkes, zerresi ziyan olmadan gelecek nesillerin zihinlerinde buluşup omuz omuza insanlık tarihine doğru ilerlemeye devam edecektir. Bizden önce öyle oldu, bizden sonra da başka türlü olmayacaktır. Biz senin bedenini burada toprağa vermekle asla ayrılmıyoruz. Nasıl ki, Marks’tan, Lenin’den Mahir’den hiçbir an ayrılmadıksa, nerede olursak olalım, komünizme olan inancımızı sürdürerek sonuna kadar yol almış isek işçi sınıfı mücadelesinin geleceğinde yeniden buluşmak üzere bir kez daha sözleşiyoruz.Yaşadığımız tarih içinde hangi ilişkiler içerisinde yürüdüğümüzü yakından bilmeyenlerin nasıl bir yürek acısı içerisinde bu sözleri söylediğimi anlamaları ve benim de bunu kelimeler aracılığıyla aktarabilmem olanaklı değil.

Değerli işler yapıp değerli bir tarih sayfası oluşturduğumuza olan inancımla yeniden buluşmak üzere şimdilik hoşça kal Abu Murat…”

Törende yapılan konuşmaların ardından şiirler ve Enternasyonal marşı eşliğinde defnedildi.

İlhami Aras kimdir?

Bursa’nın İnegöl ilçesinde dünyaya gelen İlhami Aras, Türkiye Halk Kurtuluş Partisi – Cephesi’nin (THKP-C) ilk militanlarındandı. 12 Mart Askeri Darbesi’nin ardından THKP-C kadrolarıyla birlikte cezaevine giren Aras, 1974’teki genel affın ardından serbest kalmıştı.

Cezaevinden çıkan THKP-C kadroları içinde ortaya çıkan geçmişin değerlendirmesine dönük yaklaşım farklılıklarının ardından; hareketin çok sayıda öncü kadrosuyla birlikte modern sanayi proletaryası öncülüğünde Anti-Emperyalist, Anti-Oligarşik Demokratik Halk Devrimi stratejisine dayanarak inşa edilen Kurtuluş Hareketi’ni kuran kadrolar arasında yer alan İlhami Aras, 12 Mart ve 12 Eylül Askeri Diktatörlüğü dönemlerinde toplamda 11 yıl cezaevinde bulunmuştu.

Bir dönem Kurtuluş Sosyalist Dergi’nin Yayın Yönetmenliğini de üstlenmiş olan Aras; Kurtuluş’un da içinde yer aldığı Birleşik Sosyalist Parti, Özgürlük ve Dayanışma Partisi ve Sosyalist Demokrasi Partisi üye ve yöneticiliği görevlerinde de bulunmuştu.

(Siyasi Haber – Yeşim Dokur)Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑