Sosyalizm

Published on Mayıs 1st, 2024

0

Türkiye Devrimci Hareketinin Liderlerinden İlhami Aras yaşamını yitirdi

THKP-C ve Kurtuluş Hareketi’nin THKP-C ve Kurtuluş Hareketi kurucu önderlerinden, Türkiye Devrimci Hareketi’nin önder isimlerinden, Mahir Çayan’ın yoldaşlarından İlhami Aras, geçirdiği kalp krizi sonucu kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirdi.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Bursa’nın İnegöl ilçesinde dünyaya gelen İlhami Aras (Kaptan), Türkiye Halk Kurtuluş Partisi – Cephesi’nin (THKP-C) ilk militanlarındandı. 12 Mart Askeri Darbesi’nin ardından THKP-C kadrolarıyla birlikte cezaevine giren Aras, 1974’teki genel affın ardından serbest kalmıştı.

Cezaevinden çıkan THKP-C kadroları içinde ortaya çıkan geçmişin değerlendirmesine dönük yaklaşım farklılıklarının ardından; hareketin çok sayıda öncü kadrosuyla birlikte modern sanayi proletaryası öncülüğünde Anti-Emperyalist, Anti-Oligarşik Demokratik Halk Devrimi stratejisine dayanarak inşa edilen Kurtuluş Hareketi’ni kuran kadrolar arasında yer alan İlhami Aras, 12 Mart ve 12 Eylül Askeri Diktatörlüğü dönemlerinde toplamda 11 yıl cezaevinde bulunmuştu.

Bir dönem Kurtuluş Sosyalist Dergi’nin Yayın Yönetmenliğini de üstlenmiş olan Aras; Kurtuluş’un da içinde yer aldığı Birleşik Sosyalist Parti, Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) ve Sosyalist Demokrasi Partisi (SDP) üye ve yöneticiliği görevlerinde de bulunmuştu.

İlhami Aras,  2 Mayıs Perşembe günü saat 16.30’da İstanbul’da, Karacaahmet mezarlığından yoldaşları ve ailesi tarafından sonsuzluğa uğurlanacak.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑