Avusturya

Published on Mayıs 14th, 2024

0

İnnsbruck’ta mülteci yasaları üzerine seminer

ATİGF İnnsbruck’ta Mülteci-İltica yasalarıyla ilgili Hukuksak-Haksal ve Tekniksel detaylı seminerin ikincisi yapıldı.

İnnsbruck Demokratik Göçmenler Derneğin de yapılan Seminere ilgi yoğundu.

Saat 13.00 başlayan Seminer saat 17.00 kadar sürdü.
Açılış Dernek adına yapıldı. Derneğin genel siyasetini ve politik tutumunu, Demokratik Haklar mücadelesindeki yeri dile getirildi. Göçmenliğin bugünde yarında farklı şekilerde devam edeceği belirtildi. Emperyalist Kapitalizmin dünyada kar hırsı ve pazarları ele geçirmeye yönelik, dünyanın bir çok bölgesin de savaşlar çıkararak, ülkeler birbiriyle savaştırılarak, düşmanlaştırılarak sürekli bir savaş stratejisi yürütmektedir vurgusu yapıldı.
Bunun sonucunda milyonlarca insan yaşam alanlarını terk etmek kaçmak ve daha iyi yaşanılır alanlara ülkelere doğru göçün olduğu belirtildi. DKÖ lerimizin mültecilerin İnsanca yaşama ve iltica etme Demokratik haklarının her zaman savunucusu olduğu ve mücadele yürüttüğü gerçeğini belirtti. Bugün kazanılan bir çok hakkın mücadele ile kazanıldığı vurgusu yapıldı. Bu anlamıyla da mültecilerin hukuksal, haksal, eşitlik, Barınma vb. sorunlarının aydınlatılması ve kavratılmasını da bir görev bilmekteyiz. Siz mültecilerinde bu mücadeleye katılıp daha da ileriye taşımanız gereklidir, vurgusu yapıldı.

Daha sonra söz Mag. Didem Ameseder kısa tanıtıldı. Sunumu için Söz Mag. Didem Amesedere verildi.
Mag.Didem Ameseder kendisini kısaca tanıtıltan sonra detaylı bir sunum gerçekleştirdi.
Özelde Mültecilerin ilticaya başvurusundan, iltica sonuçlanıncaya kadarki süreçteki hukuksak ve Haksal yasal süreci anlatı. Bu süreçte bir çok hukuksuzluğun ve anti Demokratik uygulamaların olduğunu belirti.
Bu süreçlerin mutlaka Hukuksal takiplerinin yapılması gerektiğini vurguladı. Geçici sığınma hakkının alınmasından, hümanitare kalma hakkına ve rot weiss rot çalışma müsadesine kadar bilinmeyen bir çok konuyu detaylıca anlatı.
Mag. Didem Ameseder’in sunumunu yaptığı Avusturya da mülteci yasakarı Hukuk-Hak ve uygulamada ki prosedür can kulağıyla dinlendi.
Sunumun bitiminden sonra katılımcılara söz hakları verildi. Katılımcılarda yaşadıkları sounları ve uygulamaları Mag. Didem Amesedere sordular. Süreçleriyle ilgili kafalarında ne kadar sorun varsa anlatmaya çalışıp, neler yapabileceklerini öğrenmeye çalıştılar.
Mag. Didem Amesseder gelen soru ve anlatımlara tek tek cevap oldu ve aydınlatı. Katılımcılar verilen cevaplarda memnuniyet duydular.
Sona doğru önümüzdeki etkinliklerle ilgili duyurular yapıldı ve katılım çağrısında bulunuldu.18 Mayıs Kaypakkaya`yı anma gecesine çağrı yapıldı.
Daha sonra hazırlanan yemekler yenildi ve sohbetler edildi. Geç saatlere kadar süren etkinlik 17.00 de bitirildi.

(AHM Tirol)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑