Irkçılık

Published on Haziran 8th, 2024

0

Irkçılığa karşı Demokrasi Şenliği

Irkçılığa karşı Münsterplatz’ta yapılan mitinge 2 bin 500 kişi katıldı. Mitingde Albert Einstein’ın ikici kuşak yeğeni Karen Carlston ve nazilere karşı antifaşist direniş grubu Beyaz Gül üyesi Kurt Huber’in torunu Dr. Benedikt Sepp de birer konuşma yaptı. -FOTO GALERİLİ-

Hüseyin ŞENOL (Ulm)

Bündnis Gemeinsam für Vielfalt und Demokratie (Çeşitlilik ve Demokrasi için Birlikte) adlı Ulm’daki ırkçılık ve faşizm karşıtı kuruluş, faaliyetlerini yoğun olarak sürdürmeye devam ediyor. 80 civarında kurumun imzacı olduğu Birliğin içerisinde, çok sayıda Türkiyeli kurum ve birey de yer alıyor.

Seçimlere de dikkat çekmek ve ırkçılığa karşı uyarıda bulunmak için dün yapılan “Demokrasi Şenliği”ne, Birliğin sözcülerinden Hans-Uli Mayer’in açıklamasına göre 2000-2500 civarında kişinin katıldığı belirtildi. Konuşmaların yanı sıra zengin kültürel programın da yer aldığı etkinlikte, Türkiyeli kurumlardan Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (AKM) ile AGİF’e bağlı İşçi Gençlik Kültür Derneği (AJK) yemek ve bilgilendirme standı açtı.

Etkinlikte Belediye Başkanı Martin Ansbacher, Politik Gençlik Grubu’ndan (Ring politischer Jugend) Ella Oswald ve İnsani Yardım Derneği’nden Amer Alabdallah ve HDB Ulm Başkanı Selin Keleş de birer konuşma yaptılar. Konuşmacılar, AfD gibi ırkçı partilere karşı durulması gerektiğinin altını çizerken, göçmen düşmanlığına geçit verilmemesi çağrısında bulundu.

Aynı anda yüzlerce kişinin mitingi alanınnın yanından polis eşliğinde yürümesi de ilginç görüntü ortaya çıkardı. Filistin bayrakları ve “Özgür Filistin” pankartlarıyla yürüyen yürüyüş kolu ve alandaki miting arasında bir sorun yaşanmadı ve Filistin Dostları yürüyüşüne devam etti.

Kültürel program: Mükemmel bir açılışla Joo Kraus, opera sanatçısı Maria Rosendorfsky, Ukraynalı Klimas Trio, Keppler Lisesi öğrenci grubu Overdue ve Türkiyeli pop-rock müzik grubu Mart’ın muhteşem performansıyla etkinlik son buldu.

            Bündnis Gemeinsam für Vielfalt’ın demokratie-ulm.de internet adresinden geniş bilgiye ulaşılabilir.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑