Sömürgecilik

Published on Haziran 9th, 2024

0

‘Kayyum darbesine karşı yan yana gelme zamanı’

Hakkari’de halkın iradesine dönük kayyum darbesini protesto eden İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, iktidara karşı tüm ezilenlere yan yana gelme çağrısı yaptı. Şişhane Meydanında gerçekleşen açıklama sonrası alanda nöbet eylemi başlatıldı.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Hakkari’de kayyum darbesiyle halk iradesinin gasp edilmesini İstanbul’da bulunan Şişhane Meydanında protesto etti. “Hakkari için İstanbul ayakta” pankartı açılan eyleme Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Grup Başkanvekili Sezai Temelli ve milletvekilleri, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüleri Esengül Demir ve Cengiz Çiçek ile çok sayıda siyasi parti, demokratik kitle örgütü, sendika temsilcisi katıldı.

‘DARBELERE KARŞI YAN YANA GELME ZAMANI’
İlk sözü alan DEM Parti Grup Başkanvekili Sezai Temelli, kayyum politikasının darbe olduğunu vurguladı. PKK lideri Abdullah Öcalan’a dönük 25 yıldır süren tecride dikkat çeken Temelli, İmralı’da uygulanan istisnai hukukun kumpas davalarına ve kayyum politikalarına zemin hazırladığını kaydetti.

Erdoğan’ın “Kanun değil hukuk uygulandı” sözlerine tepki gösteren Temelli, uygulananın darbe hukuku olduğunu belirterek, “Darbelere karşı işi büyütme zamanıdır. Yan yana gelme zamanıdır. Omuz omuza verme zamanıdır. Darbeciler gidecek. Biz kalacağız. Biz kazanacağız. Türkiye halkları kazanacak. Kürt halkı kazanacak. Bu Kürt düşmanlığına, Kürt’ü yok sayan bu anlayışa son vermek için şimdi tüm Türkiye halkları, emekçiler, kadınlar, bu ülkede soluksuz bırakılan, yok sayılan herkesin yan yana gelme zamanıdır” dedi.

‘HAKKARİ’Yİ DE ALACAĞIZ, TAKSİM’İ DE’
1 Mayıs tutsakları için başlatılan “Hepsini Alacağız” kampanyası adına konuşan Berkay Ustabaş, 1 Mayıs’ta eşitlik ve özgürlük için Saraçhane’de faşizmin barikatlarına dayandıklarını söyledi. Ustabaş, “Biz Saraçhane barikatlarına nasıl yüklendiysek Hakkari’deki barikatlara da öyle yükleneceğiz. Hakkari’yi de alacağız. 1 Mayıs’ı da alacağız. Taksim’i de alacağız. Tutsak arkadaşlarımızı da alacağız” ifadelerini kullandı.

‘TÜM HALKLARIN İRADESİNE YÖNELİK BİR SALDIRI’
İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri adına basın metnini okuyan Hüseyin Tosu, Hakkari belediyesine atanan kayyumla Kürt halkının demokratik iradesinin bir kez daha gasp edildiğini söyledi. Tosu, şöyle devam etti: “Tek adam iktidarı, sandıkta kaybettiği kentlerde, sahip olduğu devlet imkanlarını hukuksuzca kullanarak irade gasbı yoluna gitme tutumunu Van’da hayata geçirmeyi başaramayınca, bu kez Hakkâri Belediyesine kayyum atayarak hukuksuzlukta sınır tanımıyor. Önce tek başına iktidar olma gücünü, ardından da birinci parti konumunu yitiren tek adam, tek partinin kayyum kararı sadece Hakkâri halkının değil, tüm Türkiye halklarının iradesine yönelik bir saldırıdır.”

31 Mart yerel seçimlerdeki yenilgisinden ders almayan iktidarın halk iradesini tanımamaya devam ettiğini söyleyen Tosu, “2016 yılında OHAL ilanından bu yana bu ülkede ayrımcı, kutuplaştırıcı, seçmen ve yurttaş iradesinin gasbına dayalı, hukukun üstünlüğü ilkesine, insan hakları ve demokratik değerlere tümüyle aykırı bir yerel yönetim rejimi hüküm sürmektedir” dedi.

‘HAKKARİ BELEDİYE MECLİS KARARININ ARKASINDAYIZ’
“Halkların seçilmişlerini tanımayanları biz de tanımıyoruz” diyen Tosu, Hakkari’de atanan kayyumun halklar nezdinde hükümsüz olduğunu vurguladı. “Hakkari Belediyesi Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın hukuksuz bir biçimde görevden uzaklaştırılmasının ardından belediye meclisi 7 Haziran Cuma günü toplanarak yapılan oylama sonucunda eşbaşkan Viyan Tekçe’nin belediye başkanvekili olarak seçmiştir. Bizler İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi güçleri olarak Hakkari belediye meclis üyelerinin almış olduğu bu kararın arkasındayız, Hakkari halkının, iradesine sahip çıkıyor, birlikte omuz omuza mücadele etmeye devam edeceğimizi ilan ediyoruz” diyen Tosu, hukuksuz kararlar geri alınana kadar birleşik mücadeleyi büyütme çağrısı yaptı.

Açıklama sonrası meydanda Adalet Nöbeti başlatıldı. Açık kürsü kurulan nöbette söz alan siyasi parti temsilcileri kayyumlar gidene kadar birleşik mücadeleye devam edileceği vurgusu yaptı. 1 saat süren nöbet sloganlarla ve müziklerle son buldu.

Eylem boyunca “İrade halkındır gasp edilemez”, “Kayyumlar gidecek biz kalacağız”, “Bijî berwxedana Colemerg”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganları atıldı. (etha)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑