..." /> Sürgünden sürgüne: Banu'ya Veda etkinliği | “Dayanışma ve mücadeleye devam!”

Almanya

Published on Kasım 10th, 2023

0

Sürgünden sürgüne: Banu’ya Veda etkinliği | “Dayanışma ve mücadeleye devam!”


 Alman devleti tarafından 129 b maddesine dayanılarak Münih TKP/ML davasında yargılananlardan olan Dr. Banu Büyükavcı Almanya´yı terkedecek.

2015 yılında Avrupa çapında eş zamanlı olarak yapılan operasyonlarla tutuklanan ve 2,5 yıl ila 5 yıl arasında çeşitli Alman Hapishanelerinde tutsak edilen TKP/ML davasından devrimci ve komünist tutsaklara 28 Temmuz 2020`de sonuçlanan yargılamada; 2,9 yıl ila 6,5 yıl arasında değişen hapis cezaları verilmişti.
Tutsak avukatlarının mahkeme sonuçlarına itirazıyla dava revizyona yollanmış ve geçtiğimiz aylarda Revizyon Münih OLG mahkemesinin verdiği kararları esasen onamış ve dava sonuçlarında verilen cezaları kesinleştirmişti.

Kesinleşen cezaların ardından Alman OLG savcılığı tutsakların kalan cezalarını yatması yönünde talebini belirtirken, Yüksek Mahkeme kalan cezaların denetimli serbestlik (Bewährung) verilerek geçirilmesi yönünde görüş belirtmişti.
Hukuksal yönüyle tam bir komedi olarak değerlendirilen davanın esasen siyasi bir dava olduğu kamuoyunca da bilinmekte ve izlenmektedir. Bu yönüyle “ terör” suçlamalarıyla başlayan ve açılan dava kamuoyunda, Alman medya ve basınında “ Münih Komünistler Davası “ olarak adlandırılmıştı.
Davada yapılan savunmalarda, Alman emperyalist sisteminin faşist Türk devletiyle olan tarihsel çıkar ilişkileri ve Erdoğan iktidarına verilen destek, devrimci savunmalarla kınanmış ve mahkum edilmişti.

İşte bu davanın tek Kadın yargılananı olan Dr. Banu Büyükavcı içinde mahkeme sonrası Bayern İçişleri Bakanlığının ( Ausweisung ) yönlü kararını Nürnberg Belediyesi Yabancılar Dairesi işleme koymuş ancak Nürnberg demokratik ve devrimci kamuoyunun sahiplenici tutumu sonucu 2 yıl kadar bu karar uygulamaya sokulamamış ve adeta dondurulmuştu. Nürnberg Belediyesinin kamuoyu tepkisi sonucu ertelediği sınır dışı ( Ausweisung ) kararını yeniden işleme koyan Bayern Eyalet Mahkemesi geçtiğimiz günlerde Dr. Banu`yu her hafta polis karakoluna imzaya çağırma uygulaması başlatmış ve Pasaportuna el koymuştu.

Özelikle Ver.di sendikası, demokratik kurumlar, Doktor meslektaşları ile yazar ve aydın çevrelerce geniş bir şekilde sahiplenilen ve dayanışma gösterilen Dr. Banu Büyükavcı; Almanyanın

kendisine karşı baskısı ve özgürlüğünü sınırlama politikası ve tutumuna karşı; daha özgür koşullarda yaşamak ve demokratik faaliyetlerini başka bir ülkede sürdürme yönünde karar vererek, önümüzdeki günlerde Almanyayı terkedeceğini yapılan veda etkinliğinde duyurdu.

03 Kasım 2023 tarihinde Nürnberg Villa Leon Kültür Evinde 150 ´yi aşkın davetlinin katıldığı etkinlikte; Dr. Banu bir konuşma yaptı. Konuşmanın ardından Banu ile yapılan dayanışma etkinlikleri ve Münih davasından görsellerin yer aldığı bir sinevizyon gösterildi.
Etkinlikte; Ver.di sendikası, Avukatlar, Doktorlar ve Demokratik kurumlar adına konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda, Alman yargısının 129 a-b maddelerini uygulama biçimi ve verdiği kararlar kınandı. Devrimci mücadele her yerde meşrudur, Baskı, sömürü ve haksız savaşlara karşı mücadele!, Yaşasın Uluslararası Dayanışma, Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük ! çağrılarının yapıldığı etkinlikte, bugüne kadar gösterilen dayanışma için her kuruma ve bireylere teşekkür edildi. Açık büfe şeklinde hazırlanan büfeden yenilen yemekler sonrası yapılan müzikal sunum ve sohbetlerle etkinlik gece 23.00 civarında sonlandırıldı.

AHM Nürnberg
03 Kasım 2023

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑