Türkiye

Published on Şubat 12th, 2024

0

SYKP’nin Eş Başkanları Feray Mertoğlu ve Mertcan Titiz oldu

‘Faşizme karşı demokrasi, kapitalizme karşı sosyalizm için yeniden kuruluş!” şiarıyla Ankara’da toplanan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin 5. Olağan Kongresi 3.gün sonunda tamamlandı. Kongrede Eş Genel Başkanlar Feray Mertoğlu ve Mertcan Titiz seçildi.

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin (SYKP) Ankara TMMOB Makine Mühendisler Odası Kültür Merkezi’nde “Faşizme karşı demokrasi, kapitalizme karşı sosyalizm için yeniden kuruluş!” şiarıyla düzenlediği 5. Olağan Kongre/Konferans başarıyla tamamlandı.

Anti-faşist mücadele ve ittifaklar, anti-emperyalizm ve Ortadoğu, DEM Parti, feminizm, LGBTİ+ ve ekoloji gibi konu başlıklarının görüldüğü kongrenin 3. gününde ise eş genel başkanlar seçildi.

Feray Mertoğlu ve Mertcan Titiz’in eş genel başkan seçildiği kongrede başkanlar şu açıklamalarda bulundu:

Feray Mertoğlu, seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada, partinin içerisindeki tartışmaların son derece verimli geçtiğini belirtti. Mertoğlu, önümüzdeki süreçte partinin yeniden kuruluş mücadelesi, sosyalist devrim mücadelesi ve ezilen halkların haklarını savunma mücadelesinde önemli bir rol oynayacaklarını ifade etti. Parti içindeki birlik ve dayanışmanın önemine vurgu yapan Mertoğlu, Avrupa’dan katılım sağlayan yoldaşlara da teşekkür etti. Ayrıca, karar mercileri komisyonunda görev alan arkadaşları ve geçmiş dönemde görev almış isimleri özellikle anarak emeklerinden dolayı teşekkür etti. Feray Mertoğlu, “Hepimiz bir yürek, bir vücut olmuş şekilde devrim ve sosyalizm mücadelesinde ne yapmamız gerekiyorsa hepsini kendimizi alıkoymadan yapmak için bu mücadelenin içerisinde var olacağız, yoldaşlaşacağız.” diyerek sözlerini tamamladı.

SYKP’nin Eş Başkanlığına seçilen Mertcan Titiz, seçilmesinin ardından yaptığı açıklamada duygularını şu şekilde ifade etti: “Sevgili yoldaşlar, buraya çıkmadan önce katıldığım ilk SYK tartışmasını hatırlıyorum. Bir çerçeve taslak, o metinlerden birisinde bir toplantıda sadece bir birey olarak görüşümü söylediğimi ve onun not alındığını hatırladım. O günden bugüne bu partinin her organında görev alırken, kurucu üyeliğinden il örgütüne kadar; ittifak bürolarda çalışana kadar tek motivasyonum dikkate alındı; ben bu insanlara birlikteyim, ben bu partiyi, ben kurdum, beraber kurduk. Bir yerinde dahil oldum şeklinde değil, o günden bugüne 11 yıldır büyütmeye çalışıyoruz bu partiyi. Onore oldum, gurur oldum, dönem nasıl bir dönem olursa olsun, memleketteki hali ne kadar sıkıntılı olursa olsun. Bu göreve Feray yoldaşımla beraber beni uygun gördüğünüz için, kabul gösterdiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim. Yeniden kuruluş nedir, o genle merkezde olduğum bir sene boyunca sürekli yan yana nedir, ne olduğunu Mustafa Kahya’ya sonsuz bir şekilde anıyorum” dedi.

Feray Mertoğlu Kimdir?

Muş Varto doğumlu, ilk öğrenim ve lise öğrenimini Varto’da tamamladı. Lise yıllarında devrimci mücadele ile tanıştı. 1984’te İstanbul’a yerleştikten sonra, Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler Bölümünü bitirdi. İstanbul’da birçok fabrikalarda çalıştı. Sendikal faaliyetlerinden dolayı işten çıkarıldı. 1990 yılında Gaziosmanpaşa Belediyesine işçi olarak girdi. Belediye İş Sendikası üyeliği işyeri temsilcisi olarak sendikal faaliyetlerde bulundu. Siyasal faaliyetlerini hiç ara vermeden BSP, ÖDP, SDP, SOSYALİST PARTİ, SYKP’de çeşitli organlarında görev yaptı. 2014 yerel yönetimler seçiminde HDP Gaziosmanpaşa Belediye Eşbaşkan adayı olarak gösterildi. 2 dönem Halkların Demokratik Partisi’nde parti meclisi üyesi olarak görev yaptı. 2 dönem HDK Genel Meclis üyeliği yaptı. Aynı zamanda Barış için Kadın Girişimi aktivistliği yaptı. Sosyalist feminist kimliği ile kadın özgürlük mücadelesi içinde faaliyet gösteriyor. 2018 yılı genel seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi Tekirdağ 2. Sıra adayı oldu.

Mertcan Titiz Kimdir?

“1990 Malatya doğumlu olup üniversite yıllarına dek Aydın-Didim’de yaşayan Mertcan Titiz, üniversite eğitimini Dokuz Eylül Üniversitesi Müzik Bilimleri’nde devam etmektedir. Ankara’da yaşadığı dönemde, SYKP’nin kurucu üyeleri arasında yer alan Titiz, parti faaliyetlerinin yanı sıra çeşitli müzik oluşumlarında bulunmuş, nice grev ve direnişe hem eylemci hem de müzisyen kimliğiyle destek olmuştur. SYKP ve bileşeni olduğu HDP, Yeşil Sol Parti ve Dem Parti’nin çeşitli organlarında muhtelif görevler alan Titiz, politik kimliğini, Tekel ve Gezi Direnişleri başta olmak üzere çeşitli mücadele sahalarında geliştirmiştir. Mertcan Titiz, SYKP 5. Olağan Kongresi’nde Feray Mertoğlu ile birlikte eş başkan seçilmiştir.”

(Siyasi Haber)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑