Kültür-Sanat

Published on Temmuz 12th, 2020

0

Tiyatro yaşasın: ‘Betona değil sanata yatırım yap’

Tiyatro Yaşasın İnisiyatifi’ne üye 450’den fazla bağımsız tiyatro Türkiye’nin her yerinde salgın süreciyle birlikte yaşadıkları sorunlara dair ortak basın açıklaması düzenledi

Tiyatro Yaşasın İnisiyatifi’ne üye 450 den fazla bağımsız tiyatro Türkiye’nin her yerinde salgın süreciyle birlikte yaşadıkları sorunlara dair ortak basın açıklaması düzenledi. Açıklamada, ‘Tiyatromuz yaşasın’, ‘Sanat yaşasın’ dövizleri taşınırken, ‘Betona değil sanata yatırım yap’ sloganları atıldı.

‘Açamıyoruz’

Ardından inisiyatif adına söz alan Cansu Fırıncı, salgın döneminde farklı iş kollarında olduğu gibi kendilerinin de büyük sorunlar yaşadıklarını ifade etti. Sorunlara dair Kültür ve Turizm Bakanlığı’na, Maliye Bakanlığı’na ve Aile, Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yaptıkları başvuruların sonuçsuz bırakıldığını dile getiren Fırıncı, ekonomik sorunlardan ötürü sahneyi açamadıklarını kaydetti. Tiyatroların yaşaması için taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Fırıncı, tiyatroların KDV, Gelir Vergisi ve Stopaj vergi oranlarının yeniden düzenlemesi gerektiğini belirtti.

‘Sorumlular göreve’

Van’da faaliyet gösteren Tiyatro İnisiyatif bileşeni Mencel Tiyatro Kulübü de içerisinde bulundukları sorunlara dikkat çekmek amacıyla yazılı basın açıklaması yaptı. Açıklamada, yetkililere tüm tiyatro emekçilerinin yanında durmaya ve sorunlarına çözüm olma çağrı yapıldı. Mevcut ekonomik koşullarda sahnelerin açılmasının mümkün olmadığına vurgu yapılan açıklamada, tiyatroların yaşaması için yetkili ve sorumlular göreve davet edildi.

(YeniYaşam)

Tags: , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑