Almanya

Published on Haziran 11th, 2024

0

Türkiyeli adaylardan Öner ve Süslü yine Ulm Şehir Meclisinde

Ulm Meclisine aday olan Türkiyeli adaylardan Yeşiller Partisi’nden Banu Cengiz Öner ve SPD’den Haydar Süslü yine Meclise girmeyi başardı.

Avrupa Demokrat (Ulm)

Türkiyeli göçmen politikacılardan Ulm Meclisine aday olan Yeşiller Partisi’nden Banu Cengiz Öner ikinci ve SPD’den Dr. Haydar Süslü de dördüncü kez Şehir Meclisine girmeyi başardılar.

Şehir Meclisi için Ulm’da geçtiğimiz pazar günü 9 Haziran’da gerçekleştirilen Yerel Seçimde, toplamda yüzde 19,81 oranında oy alan Yeşiller Partisi (Bündnis 90/Die Grünen) 8 kişi ve Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 15,03 oranında oy alarak 6 kişiyle Meclis’e girdi. Seçimlerde ilk dörde giren partiler sıralamasıyla şunlar oldu: Yeşiller, CDU, SPD ve UWS oldu. Meclise faşist parti Almanya için Alternatif (AfD)’den 2, liberal FDP’den 2 ve Die Linke’den (Sol Parti) de 1 kişi girdi. Diğer bazı parti ve oluşumlar da birer, ikişer kişiyle Mecliste yer alacak.

Yeşiller’den Banu Cengiz Öner, bir önceki seçime göre oyların artırarak 14 bin 322 oy aldı ve iki sıra yükselerek çok rahat bir şekilde parti listesinin 5’inci sırasından Meclise girmeyi başardı. SPD adayı Haydar Süslü de 14 bin 457 oyla, partisinin 3’üncü sırasından Meclise girdi. Büyük başarı göstererek, yüzde 8,33’le 4 bin 831 oy alan Die Linke’den Mustafa Süslü ise, parti listesin ikinci sırasına yükselmiş olsa da Meclise giremedi.

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑