Halklar ve İnançlar

Published on Eylül 26th, 2022

0

Ulm’da “Alevilikte Ocaklar Sistemi” konulu panel gerçekleştirildi

Alevi Kültür Merkezi (AKM) Ulm’da Yazar Turabi Saltık’ın konuşmacı olarak katıldığı “Alevilikte Ocaklar Sistemi” başlığıyla bir panel düzenlendi

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi Ulm (AKM)’nin yeni binasında faaliyetler yoğun olarak sürüyor. Her hafta birkaç etkinliğin düzenlendiği AKM’de Yazar Turabi Saltık’ın konuşmacı oladuğu bir söyleşi düzenlendi.

“Alevilikte Ocaklar Sistemi” başlıklı panelin açılışını ALM Ulm’un genç dedelerden Ulaş Özer yaparken, toplantının moderatörlüğünü ise Yönetim Kurulu’ndan Arzu Yıldırım yaptı.

“Alevilikte Ocaklar Gerçeği ve 4 Kapı 40 Makam Öğretisi, Dersim Tarihi, “Dımıli Dersim Öyküleri, Köz Öbekleri, Kızılbaş, Tarihsel Mücadele Sürecinde Adığeler, Abhazlar, Alanlar (Osetinler), Çeçenler gibi çok sayıda kitabın yazarı olan Turabi Saltık “Alevlikte Ocaklar Sistemini”ni örnekleriyle detaylı bir şekilde anlattı. Saltık “Aleviler bin yıldır kendi ocak, pir, müşrik ilişkileriyle kendi öğretisiyle, hak yoluyla, doğa insan merkezli ilişkisiyle Hakk’a niyetiyle, adaletiyle, lokması, niyazı, cemi ibadetiyle kendilerini var ettiler. Yarın da kendilerini var edecekler.” dedi.

Herrlinger Str. 83 adresinde bulunan AKM’nin yeni binasında gerçekleştirilen panele yoğun katılım olurken, Yazar Saltık’ın sunumundan sonra, katılımcılar tarafından kendisine sorular yöneltildi.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑