Sosyalizm

Published on Eylül 18th, 2023

0

Mustafa Kahya ölümünün 9. yılında mezarı başında anıldı

Türkiye sosyalist hareketinin önde gelen isimlerinden, SYKP kurucularından enternasyonalist komünist Mustafa Kahya, ölümünün 9. yılında yoldaşları tarafından Ankara Karşıyaka Mezarlığı’nda mezarı başında anıldı.

Kurtuluş örgütünde başlayan siyasi yaşamı ÖDP ve SDP’de MYK üyeliği, Sosyalist Parti’de Genel Başkanlık’la süren ve Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin (SYKP) kurucularından olan Mustafa Kahya, SYKP MYK üyeliğini yürütmekteyken geçirdiği ani rahatsızlık sonucu 17 Eylül 2014’te yaşamını yitirdi.

Ankara Karşıyaka Mezarlığı’ndaki mezarı başında yapılan anmaya, SYKP Eş Genel Başkanları Canan Yüce ve Cavit Uğur, Yeşil Sol Parti Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, SYKP üyeleri ve dostları katıldı.

Anma, Mustafa Kahya’nın şahsında devrim yolunda yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başladı. Ardından konuşmalar yapıldı.

Uğur: Onun uğruna mücadele ettiği devrim ve sosyalizm mücadelesi için hep birlikte mücadele edeceğiz

Kayha’nın anısı önünde saygıyla eğiliyorum diyerek sözlerine başlayan SYKP Eş Genel Başkanı Cavit Uğur, “Kahya’yı anmaya devam edeceğiz, unutmayacağız. Onun uğruna mücadele ettiği her şey bugün de önümüzde duruyor. Onu her andığımızda, ona söz verdiğimiz ama yapamadıklarımızın listesini tekrar gözden geçireceğiz” dedi.

SYKP’nin bir Danışma Konferansı yaptığını söyleyen Uğur, “Kahya’nın hatırası önünde bir kez daha ne eksiğimiz varsa onunla yüzleşmek, Kahya’yı yaşatmak ve onun mücadelesini yaşatmak için söz vereceğiz. Kahya’nın aramızdan ayrılmasından sonra çok şey yaşandı. Maalesef toplumsal muhalefet, sosyalist muhalefet faşizme, kapitalizme, bu köhne düzene dur deme, ona son verme, adil ve yaşanabilir bir Türkiye mücadelesinde çok fazla eksik barındırmaktadır. Kahya’nın uğruna mücadele ettiği devrim ve sosyalizm mücadelesinde eksikliklerimizi gidermek için hep birlikte mücadele edeceğiz” dedi.

Akın: Onu mücadelemizde yaşatacağız

Uğur’un ardından konuşan SYKP PM üyesi Kadir Akın ise, “Kahya’yı çok erken kaybettik ve onun bıraktığı boşluğu bir türlü dolduramadık. Uzun bir süre, özellikle kaybettikten birkaç yıl sonra her kriz anında, çözemediğim her meselede elim telefona gitti. Çünkü Kahya, Ankara’daydı ve bu krizlere çözüm bulabilirdi. Kahya’nın kaybı hem partimiz SYKP için hem sosyalist hareket için hem de onun en temel özelliği olan enternasyonalist komünist özelliği bakımından bir kayıp. Kahya’nın enternasyonalist komünist olarak adlandırılması böyle tanınması boşuna değil. Kürt meselesine ilişkin bir kitabını geride bıraktı, benim ilgilendiğim ve sonra kitap haline getirdiğim çalışmasının en başında o vardı. İstanbul’da Paramazlarla ilgili yaptığımız ve Türkiye’de ilk kez yapılan panelde konuşmacıydı. Kıbrıs meselesi ile çok alakadardı. Ankara’da yıllar sonra yapılan Ermeni konferansında o dönem ki partimiz olan Sosyalist Parti’nin tezlerini sundu. Ve bu tezler çok ilgi uyandırdı. Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi’nin kuruluşu ile iradesini diğer komünistlerle birleştirdi. O bir geleneğe takılıp kalmadı. İyi bir Kurtuluşçuydu, bu gelenek uğruna 11 yıl cezaevinde kaldı, bir sürü eziyet çekti ama o mücadeleden geri durmadı. O başka komünistlerle birleşme çabasından asla geri durmadı. Bir sürü kopuşu ve bir sürü birlik girişimini birlikte yaşadık. Ve SYKP daha önceki birleşme ve kopuşlardan nitelik olarak da farklıydı. Evet bugün istediğimiz noktada değiliz. Toplumsal muhalefet açısından, demokrasi ve sosyalizm mücadelesi açısından gerilere savrulduk. Partimiz istediğimiz noktada değil. Bütün bunları biliyoruz. Ama yine de onun bizlere bıraktığı çabayı, azmi ve iradeyi göstermeye devam ediyoruz. Onu mücadelemizde yaşatacağız” dedi.

Hatimoğulları: Onu unutmadık, onu unutmayacağız

Anmada son olarak söz alan Yeşil Sol Parti Milletvekili Tülay Hatimoğulları, “Sevgili Kahya yoldaşı partimizin kurulduğu ilk günlerde, aslında ona en çok ihtiyacımızın olduğu günlerde kaybettik. Bizler farklı geleneklerden bir araya gelerek, SYKP’yi inşa ederken burada en büyük emeği verenlerden biri sevgili Kahya yoldaşımız oldu. Ve gerçekten onunla çalıştığım bu kısa dönemde bile sanki aynı gelenekten gelmiş, sanki yıllardır beraber mücadele etmiş gibiydik. Kahya’yı tanıdığım için kendimi şanslı hissediyorum. Keşke onunla daha çok birlikte olabilseydik. Keşke bu zor günlerde, Kahya’yla birlikte hem partimizin özel olarak yaşadığı sorunları, hem de ülkede hatta orta doğu ve dünyada yaşanan siyasi tıkanıkları, krizleri ve sorunları konuşabilseydik. Kahya’nın mezarı başında ilk kez ağlamadan konuşabiliyorum. Bu mezara gelmek hepimizde bambaşka duygular yaratıyor. Onu unutmadık, onu unutmayacağız. Ve Kahya nezdinde kaybettiğimiz bütün devrimcileri, sosyalistleri yaşatmaya devam edeceğimizin sözünü veriyoruz” dedi. (Siyasi Haber)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑