Feminizm

Published on Mart 8th, 2024

0

Ulm’da 8 Mart gösterisi

Eylemde “Faşizme, çevre katliamına, savaşlara, kadına yönelik özel sömürü ve baskıya karşı hep birlikte!” pankartı açıldı. Devam eden eylemde Jin Jiyan Azadi sloganları atılıyor.

Avrupa Demokrat (Ulm)

Demokratik Kadın Platformu Ulm (Interbündnis, SKB, Yeni Kadın, Rebell, MLPD, YDG, ANKA – Alevitische Frauen) tarafından çağrısı yapılan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Mitingi şehir merkezinde gerçekleştirildi. Gösteriye, Mor-Kızıl Kolektif ve Avrupa Kürt Kadın Hareketi’nden (TJK-E) yurtsever kadınlar da bayraklarıyla katıldı.

Üzerinde “8 Mart Uluslararası Kadınlar Günü” ve “Faşizme, çevre katliamına, savaşlara, kadına yönelik özel sömürü ve baskıya karşı hep birlikte!” yazılı pankartın açıldığı gösteride, kadınlar konuşmalar yaparak, kadın mücadelesinin önemine değindi.

“8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” nedeniyle Şehir merkezinde gerçekleştirilen eyleme kamuoyunun ilgisi yoğundu. Kurulan enformasyon standında bilgilendirmede bulunan kadınlar, konuşma yaparak, mücadele çağrısında bulundular. Savaşlara ve yükselen faşist tehlikeye dikkat çeken kadınlar, iklim felaketlerine karşı da aktif önlem alınması çağrısında bulundu. Tüm baskı ve sömürünün kadınlar üzerinde daha yoğun olarak sürdüğünü belirten eylemciler, özellikle de aktif mücadeleye devam edeceklerinin altını çizdiler.

Bildirilerin de dağıtıldığı gösteri, kadınların çektiği halaylar ve “Jin Jiyan Azadi” (Kadın Yaşam Özgürlük) sloganıyla devam ediyor.

Ortak gösteri, ama tartışma bitmedi

            Geçtiğimiz yıl iki ayrı miting yapılmış, bir tarafa erkeklerin katılması istenmezken, diğer etkinliğe ise erkekler de katılmış, konuşmalar da yapmışlardı. Bu yılki ortaklaştırılan eyleme erkekler katıldı ama konuşma hakkı verilmedi. Katılan erkeklerin, standın dışında durması dikkat çekti.

            Bu yılki eylem yine ortaklaştırılmış olsa da, “erkeklerin katılması” sorununa farklı yaklaşan kadınlar da vardı.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑