İşçi Sınıfı

Published on Mayıs 1st, 2024

0

Ulm’daki 1 Mayıs’ta coşku hakimdi

Sendikalar ve çok sayıda kuruluşun çağrısıyla gerçekleştiren Ulm’daki 1 Mayıs Kutlamalarına 2 binin üzerinde kişi katıldı.  -FOTO GALERİLİ-

Avrupa Demokrat (Ulm)

Alman Sendikalar Birliği (DGB) tarafından tüm Almanya’da “Daha fazla ücret daha fazla boş zaman ve daha fazla güvenlik” sloganıyla gerçekleştirilen Dünya işçi sınıfı uluslararası birlik, dayanışma ve mücadele günü olan 1 Mayıs coşkuyla kutlandı. Sendikaların yanı sıra Ulm şehrinde bulunan örgütlenmelerden ADHF, AGEB, AGİF, AKM, ATİF, FED-GEL, DEM Aktivistleri, DİDF, Cultura, Tohum Kültür Merkezi, AJK, SOL Parti (TR), Umweltgewerkschaft, SDAJ, DKP, Die Linke, SPD, Yeşiller, Rebell, InterBündnis ve diğer çok sayıda kurum 1 Mayıs’ı coşkuyla kutladı. Örgütlenmelerin gençlik ve kadın yapılanmaları da ayrıca bayrak ve pankartlarıyla alanla yerini aldı. Yürüyüş ve mitinge, toplamda iki binin üzerinde katılım oldu.

En başta Bündnis Gemeinsam für Vielfalt und Demokratie (Çeşitlilik ve Demokrasi için Birlikte) adlı oluşumun pankartının yer aldığı, şehir içinde yapılan uzun yürüyüşten sonra, yine başlangıç noktası olan DGB Sendika Binası önünde, Weinhof meydanında miting gerçekleştirildi. Mitingte, konuşmalar ve müzik programı gerçekleştirildi. Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi (AKM) Ulm’un müzik korosu büyük ilgi gördü. Koronun seslendirdiği özellikle 1 Mayıs Marşına ve Çav Bella (Bella Ciao) şarkısına tüm kitle eşlik etti.

Sendikacılar, Ulm Belediye Başkanı Martin Ansbacher ve diğer konuşmacıların yanı sıra, göçmen kurumları adına Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) Ulm temsilcisi de bir konuşma yaptı. Barış Çaktı, yaptığı konuşmada güncel sorunlara değindi. Şehirdeki tüm göçmenler adına konuşan ADGB temsilcisi Barış Çaktı işçilerin sorunu, Türkiye ve Almanya politikası gibi bir çok konuya değildi.

Miting alanında kurulan yemek ve enformasyon standları da yoğun ilgi görürken, havanın güneili olması da miting alanının hıncahınç dolmasına ve uzun süre boşalmamasını da beraberinde getirdi.

Yürüyüş boyunca en çok atılan sloganlar şunlardı: “Yaşasın 1 Mayıs!, Bijî Yek Gulan!, Es lebe der 1. Mai!”, “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” ve “Yaşasın Devrim ve Sosyalizm!”.

Her yıl olduğu gibi, bu yılki yürüyüşe katılanların yüzde 75’ini, miting alanında bulunanların da çoğunluğunu, yani yüzde 60’tan fazlasını Türkiyelilerin oluşturması da, Ulm’da ayrı bir soru işareti olmaya devam ediyor.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑