Söyleşiler

Published on Mayıs 4th, 2024

0

İbrahim Çiçek ile söyleşi: Siyasal Süreç ve Devrimci Görevler


Ulm’da “Siyasal Süreç ve Devrimci Görevler” başlığıyla düzenlenen panelde konuşan Marksist Teori Dergisi Yazarı İbrahim Çiçek, ülke ve dünyadaki siyasal durumu değerlendirdi.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Marksist Teori Dergisi Yazarı İbrahim Çiçek “Siyasal Süreç ve Devrimci Görevler” başlığıyla düzenlenen panel için Ulm’a geldi. Neu-Ulm’da bulunan AJK Derneğinde gerçekleştirilen söyleşiye yoğun ilgi olurken, canlı geçen etkinlik ü. saate yakın sürdü.

Açılış konuşması sonrası yapılan saygı duruşu sonrası, başta Partinin 7. Kongresinin detaylı bilgilendirmesi olmak üzere, etkinliğin amacı şöyle açıklandı: “Komünistlerin ülkede, dünyada siyasal gelişmeleri değerlendirerek ortaya çıkardıkları kollektif  devrimci sonuçlardan, devrimci görevlerin neler olabileceğini örgüt ve örgütlenmenin temel öneminin vurgulanacağı  panelde tüm yoldaşları, devrimcileri, ezilen göçmen emekçileri soruları, görüşleri ve eleştirileri ile etkinliği katkı sumaya çağırdık”

            Sosyalist Yazar İbrahim Çiçek, Ermeni soykırımdan da örnek vererek, o dönemde önce aydınların yok edildiğini belirterek “Sınıfı yok etmek için, onun öncü örgütlenmesini yok etmek tavsiye etmek istenir” dedi. Kongrelerin zorluklarını anlatan yazar “Aynı örnekleri sadece Türkiye’de değil, Almanya ve diğer ülkelerde yaşıyoruz” derken, “2015’ten itibaren çökertme planı devreye sokuldu. MLKP bu süreçten bu yana ne yaptı, başarıları, başarısızlıkları nedir, bunları detaylı olarak değerlendirerek, yapılaması gerekler üzerinde durduk. Çökertme planı, devrimci örgütler ve Kürt Özgürlük hareketine karşıydı” dedi.

            “Klasik faşizm, cumhurbaşkanlık sistemiyle faşist şeflik rejimine geçmiştir” diyen Çiçek, “Suruç, kitlesel katliamların başlangıcıydı. Devamında Ankara katliamı ve diğerleri geldi. Korku iklimini yaratmak için bu yolu seçtiler.” dedi. 2015’in direnerek karşılanmadığının altını çizen İbrahim Çiçek, bu durumun devamında gelen ortamı da belirlediğini söyledi.

            Yazar, HDP, HDK, Halkların Birleşik Devrimci Hareketi (HBDH) gibi oluşumları da anlatarak, son 7. Kongrelerinin de tüm devrimci örgütlere çağrıda bulunduğunu söyleyerek “Devrimci kitle hareketinin yaratılması görevimizdir” dedi.

            Newroz ve 1 Mayıs eylem ve gösterilerine değinen yazar, ülkeden ve dünyadan bir çok konuya da kısaca değindi.

İbrahim Çiçek, panelin soru-cevap bölümünde gelen sorular üzerine Ziya Ulusoy ayrılığına da değinerek, söz alarak görüşlerini açıklayan ve soru soran Partizan, MKP, KÖH gibi kurumlardan taraftarlar ile devrimci-demokrat ve yurtsever bireylerin de hepsine tek tek yanıt verdi.

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑