Makaleler

Published on Nisan 4th, 2023

0

Yeşil Sol Parti’ye sahip çıkalım | Erdal Boyoğlu


Gün ayrılık günü değil , gün faşizme karşı  Emek Özgürlük  İttifak içinde olma günü, Yeşil Sol Parti’yi  güçlendirme destekleme ve oy verme günüdür… 14  Mayıs Milletvekili Seçimlerinde  AKP/MHP diktatörlüğüne karşı en gerçekçi en samimi ittifak , Emek ve Özgürlük İttifakı (Yeşil Sol Parti) destekleyelim, oy verelim, çevremizi  oy kullanmaya teşvik edelim…

Sosyolojik boyutuyla sol içi  ilişkiye bir eleştiri…

TİP yöneticileri gerçekten siyaset sosyolojisi üzerinden  bir yol  izlemeli. Çok somut bir gerçekle yüz yüzeyiz.

Faşizme karşı kurulan Emek ve Özgürlük ittifakı halkın  gerçek talebidir ve umududur.

Biraz palazlanmanın verdiği  güçle, biraz tv’lerde boy göstermenin medyatik görünümleriyle Emek ve  Özgürlük İttifakını  hiçe saymak son derece yanlıştır. Bunca emeğe yapılan haksızlıktır. Halkların faşizme karşı  birlik beraberlik isteğine karşı tavır koyuştur.  AKP/MHP faşizmine karşı emekçilerin  sol sosyalist güçlerin seçim ittifakı son derece doğru bir karardı. Ve bu kararın emekçiler arasında  moral üstünlüğü vardı.

Ancak gelin görün ki; TİP oyun bozanlık yaptı.

Bazı sol grupların yıllardır yaptığı , bencil grupcul davranışları ve kararları sol sosyalist  ilişkilere zarar vermeye devam etmesi düşündürücüdür.

Seçim çalışmalarına moral üstünlüğüyle başlanmışken TİP ‘in  seçime tek başına gireceğiz kararı  hayal kırıklığı yarattı.

Gerçekten bunca emeğe yazık

Erkan Baş , hani diyordunuz ya “Ancak biz yan yana gelirsek AKP den kurtuluruz. Ancak biz birlik beraberlik içinde olursak AKP’yi yeneriz” peki  nerede kaldı söylediğin bu sözler. Nerede kaldı bu konuştuklarınız?  Derdiniz nedir? Ne istiyorsunuz? 

Seçimi hem kaybetmek hem de kaybettirmek mi istiyorsunuz?

Birlik beraberlikten ittifaktan  kaçmanınızin  adı nedir? Neden ittifak istemiyorsunuz?

Emek ve Özgürlük ittifakını terk etmek söylediklediklerinize büyük bir çelişki değil mi?

Lütfen bu konuştuklarınızla bir yüzleşin Ve tekrar yan yana gelmenin onurunu ve dayanışma duygusunu yaşayın, yaşatın…

Görünen köy kılavuz istemez…

Alacağınız oy en fazla iyi niyetle söylüyorum  yüzde 2… Bunun kime faydası olacak. Diktatörün  yolunu açmaktan başka bir şeye yaramayacak.  Lütfen gerçekçi olun, AKP MHP nin ekmeğine yağ sürmeyin. Bu seçim çok kritik, var ile yok olma seçimidir. Biraz vicdanlı olun, dayanışma yaşatır. Faşizme karşı omuz omuza güçlendirir. Buna inanın ve sahip çıkın.

 TİP”in tek başına milletvekili seçimlerine girmesi (yada Sol Parti, TKP vb) ile seçim  mücadelesi kazanılmaz. Bu Tabiatın doğasına karşı bir duruştur.  Bencillikten, grupçuluktan ve  kariyelizm batağından kurtulmak gerekir. Bir elin nesi var, iki elin sesi var. Emekçiler buna inanır bunu söyler.

En geniş cepheyi,  Emek ve özgürlük ittifakını bozmayın. Gülten Kışanak boş söylemiyor. Doğru kavrayın Emek ve Özgürlük İttifakı programı ve duruşu ortada. Sağa sola çekmeyin altında kalırsınız.  Eğer ittifakı görmemezlikten gelirseniz baraj altında   kalmanız bir şey değil de, alacağınız oylar AKP/MHP ye gideceğini bilmiyor olamazsınız.

Beni burası düşündürüyor.

Yazık olacak o kadar  oy’a, yazık olacak o kadar emeğe.

Yazık olacak birliğe beraberliğe bağlanan umutlara.

Sınıf mücadelesi derdinde olup meclise girmek isteyenler.

Derdiniz mecliste olmak ise en geniş ittifaklı  Yeşil Sol Parti ile dayanışma içinde olmanız yeterli değil mi?

Meçlis te  milletvekillerinizin  olması  çözüm değil mi?

Bu ittifakı dağıtmayınız Emekçilere Sosyalistlere, Kürdlere, Alevilere vebali çok ağır olur. Bunu unutmayınız.

Siyasi gerçekleri açıklama kampanyası  sürecinde,

Sosyolojik boyutuyla  seçimle yüzleşiniz. Yüzleşmesseniz hepimize çok ağır süreç yaşatır. 

Böbürlenme politikanızın fosluğunu, kariyerist tutumunuzun yenilgisini   görmek için müneccim olmaya gerek yok. Tek başına seçime girmek milletvekili çıkarmamak demektir.

14  Mayıs yenilgisi solun sosyalistlerin  utanç günü olur, bu utancı yaşamadan Emek ve Özgürlük ittifakına sahip çıkın. 

Tarih ittifak kuramayanları, yan yana gelemeyen sol sosyalist güçleri  affetmez.

”İki solcu kolkola kırda geziyorlarmış. oportünist; yerde bir kocabaş hayvanlardan birinin pisliğini görmüş: Bak sen öleceksin mezara koyacağız, mezarda otlar bitecek, otları inekler yiyecek ve sonra böyle pisleyecekler.

Ben de bunu görüp, vah vah revizyonist ne kadar değişmişsin, diyeceğim.

Revizyonist  gülmüş: Öyle olmayacak oportionist önce sen öleceksin, mezara koyacağız, mezarda otlar bitecek, otları inekler yiyecek, sonra böyle pisleyecekler, ben de bunu görüp, hey gidi koca oportünist, diyeceğim, hiç değişmemişsin!”

Emekten yana olmak dayanışmadır, faşizme karşı olmak  ittifaktır beraberliktir:

Sosyalistler,  zaman zaman kendileriyle ilgili; samimice bir yüzleşme samimice de bir özeleştiri fırsatı vermelidir…

Ajitasyonla ahkam kesmek,  kurtuluş yok tek başına demek,  grup psikolojisi ve mutlak doğru teorisi yapmak ne çok trajikomedi bir durum.  

Birlik Mücadele Zafer demek ne çok içi doluyken ne de  boş bir anlama dönüştürüldü. Devrimci  dayanışma diye diye çok  bol keseden  kükreyenlerden geçilmiyor.

Tek parti  psikolojisi ve lafolojisi ne çok anlamsız ifadelere büründü. Ne çok  desteksiz kuru sıkı atmalara dönüştü.

Biraz olsun gerçekçi olunuz ve söylediklerinizle yüzleşiniz.

Birlik beraberliğin neresindesiniz?

Milyon kere, milyar kere ne söylerseniz  söyleyin samimice sol içi ilişkilerde, dayanışma içinde var olmadıkça, bir arada geçinmedikçe, samimice yan yana gelinmedikçe, 

samimice  faşizme karşı omuz omuza  cephe ittifakı kurtulmadıkça her şey ama her şey lafolojik sözlerden öte gitmeyecek somut bir gerçektir.

Birlik beraberlik ve ittifak içinde olamazsak sonumuz 15 Mayıs ta diktatörlüğün hapishaneleridir.

Tüm sol sosyalist güçler kararınızı yeniden yeniden tekrar tekrar gözden geçiriniz.

Gün ayrılık günü değil , Gün faşizme karşı  Emek Özgürlük  ittifak içinde olma günü, Yeşil Sol Parti’yi  güçlendirme destekleme ve oy verme günüdür.

14  Mayıs milletvekili seçimlerinde  AKP/MHP diktatörlüğüne karşı en gerçekçi en samimi ittifak , Emek ve Özgürlük İttifakı’nı(Yeşil Sol Parti) destekleyelim, oy verelim, çevremizi  oy kullanmaya teşvik edelim.

Yeşil Sol Parti’ye sahip çıkalım

Sevgi ve Dostlukla


Erdal Boyoğlu – 04.04.2023

Tags:


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑