Türkiye

Published on Temmuz 10th, 2022

0

10 Ekim’de katledilenler anıldı: Devlet IŞİD’e ses çıkarmıyor

10 Ekim Ankara Katliamı’nın 81’inci ayında yapılan anmada, IŞİD’in Türkiye örgütlenmesinin tekrar yapılandığına dikkat çekilerek, “Devlet IŞİD’İn Türkiye’de yapılanmasına ses çıkarmıyor” denildi. 

10 Ekim Barış Derneği, Ankara’da 10 Ekim 2015’te gerçekleştirilen mitinge yönelik IŞİD’in bombalı saldırısında yaşamını yitiren 103 kişi için Tren Gar’ı önünde anma gerçekleştirdi. Katliamda yaşamını yitirenlerin fotoğraflarının yer aldığı pankartın taşındığı anma, katliamın gerçekleştiği saat 10.04’de yapılan saygı duruşuyla başladı. Sık sık “10 Ekim’i unutma, unutturma”, “Savaşa hayır, barış hemen şimdi”, “Suruç için adalet, herkes için adalet” sloganlarının atıldığı anmada, açıklamayı 10 Ekim Barış Derneği yönetiminden İshak Kocabıyık yaptı.

SURUÇ KATLİAMI HATIRLATILDI

MA’nın aktardığına göre İshak Kocabıyık, katliamın üzerinden 14 bayram geçtiğini söyleyerek, “Bundan 10 gün sonra Suruç Katliamının 7’nci yıldönümü. 33 düş yolcusunu orada kaybettik. Suruç’ta hayatını kaybedenlerin yolu bizim yolumuzdur, düşleri bizim düşümüzdür. Onların yapmak istedikleri bize borçtur. Bu borcu yerine getirmekten bir gün bile geri durmayacağız” dedi.

“DEVLET IŞİD’E SES ÇIKARMIYOR”

IŞİD’in Türkiye örgütlenmesinin tekrar yapılandığını belirten Kocabıyık, “Elleri silahlı, yüzleri kapalı fotoğraflar yayınlandı. Bizim sanal medya paylaşımlarımızı noktasına virgülüne kadar takip eden devlet, IŞİD’İn Türkiye’de yapılanmasına ses çıkarmıyor. Hatta tesadüfen ellerine geçerse birkaç gün sonra serbest bırakmakta beis görmüyor” ifadelerinde bulundu.

“BARIŞ MÜCADELEMİZLE GELECEK”

Kanlı saldırılan 5 Haziran 2015’te IŞİD’in Diyarbakır saldırısıyla başladığını belirten Kocabıyık, “Orada patlatılan canlı bomba, 20 Temmuz’da tekrar kendini gösterdi. Sonrasında 10 Ekim ve daha niceleri yaşandı. Ancak 81 aydır süren adalet arayışımız ve barış mücadelemiz bitmeyecek. Katledilenlerden aldığımız inançla mücadeleyi sonuna kadar götürmekte kararlıyız. Bir gün bile barış gelecekse, o bizim mücadelemizle gelecek. Diyarbakır’dan, Suruç’a acılarımızı birleştirerek mücadeleden vazgeçmeyeceğiz” dedi.

SURUÇ KATLİAMI ANMASINA ÇAĞRI

Gençlik Örgütleri’nden Zeynep Ülger ise, Suruç Katliamı anmasına katılım çağrısı yaparak, şunları söyledi: “7 yıldır Suruç için adalet, herkes için adalet çağrısını büyütüyoruz. Biliyoruz hedef sadece Suruç değil. Suruç’ta yoldaşlarımızı katledenler 3 ay sonra 10 Ekim’de 103 canımızı aldı. Suruç’ta, 10 Ekim’de, Amed’de ve diğer tüm katliamlarda kaybettiğimiz yoldaşlarımızın hesabını sormak için sokaklardayız. Herkesi 20 Temmuz’da 18.00’de Güvenpark’ta ‘Suruç için adalet herkes için adalet’ demeye çağırıyoruz.”

(Evrensel)

Tags: , , ,


About the Author



Comments are closed.

Back to Top ↑