LGBTİQ+

Published on Mayıs 23rd, 2022

0

30. İstanbul Onur Haftası’nın teması açıklandı: Direniş

Haziran ayında 30.’su düzenlenecek Onur Haftası etkinliklerinin teması “Direniş.” İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, LGBTİ+ düşman politikalarının hız kazandığına dikkat çekti ve her alanda direnişi sürdürdüklerinin altını çizdi. 

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası, bu sene 30’uncu yılına giren Onur Haftası etkinliklerinin temasını açıkladı. “Direniş” olarak belirlenen tema, basın açıklamasıyla duyuruldu.

2013 yılında Gezi direnişi sonrası Onur Haftası’nın temasının “Direniş” olarak belirlendiği hatırlatılan açıklamada, aradan geçen yıllarda artan homofobi, transfobi, ace+fobi, bi+fobiye ve lubunyalığa dair her düşmanlığa karşı, erkek egemen devlet politikalarına, heteroseksizme ve şiddete karşı yeniden “Direniş” temasına karar verildiği belirtildi.

“Tıpkı 1987’de Gezi parkı merdivenlerinde açlık grevi yaparak harekete ilk kıvılcımlarını veren trans kadın seks işçilerinin direnişini hatırladığımız gibi yıllar içerisinde binlerce kişiyle sokaklara dolup taştığımız yürüyüşlerimizi unutmuyoruz. Bu sene bir kez daha ‘Direniş’ diyerek tüm direniş alanlarımızı yeniden hatırlıyoruz” ifadelerinin kullanıldığı açıklamada, Gezi davasında tutuklanan direnişçiler de selamlandı.

İktidarın 2015’ten beri çeşitli bahanelerle Onur Haftası etkinliklerinin yasaklandığı kaydedilen açıklamada, “Bir gecede çıkılan İstanbul Sözleşmesi’yle birçok nefretin kapılarını açan iktidar yaşadığımız tüm şiddetin sorumlusudur” denildi. Geçen sene yapılan onur yürüyüşünde gözaltına alınan ve haklarında dava açılan LGBTİ+’lar şahsında onur yürüyüşünün yargılandığı dile getirilen açıklamada, onur yürüyüşünün yasaklanamayacağının altı çizildi.

Eğitimden sağlığa, ulaşımdan barınmaya her alanda LGBTİ+’ların eşitlenme mücadelesinin sürdüğü ifade edilen açıklama, şöyle devam etti: “Boğaziçi direnişinde BULGBTİ+’nın kapatılması, hormon erişimlerinin her geçen gün zorlaşması, toplu taşımalarda cinsiyetlendirilmiş kartlar yüzünden günbegün sorunlar yaşanması, ‘makbul’ ve ‘yakışır’ komşu olamayacağı gerekçeleriyle yerinden edilen ve ev bulamayan transların yaşadığı zorluklara karşı sesimizi yükseltiyoruz. Her alanda lubunyalar, translar eşitlenene kadar direniyoruz; haklarımızı rica etmiyor, istiyoruz! Eşit değiliz, eşitleneceksiniz! Ayrımcılığa ve nefrete inat direnerek ve dayanışarak herkes için eşit bir dünyayı mümkün kılacağız! Zamana bırakmıyoruz!”

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑