Sağlık

Published on Ekim 31st, 2020

0

5 yılda 1811 kişi sağlık çalışanına şiddetten hapis cezası aldı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 5 yıl içinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeniyle 1811 kişinin hapis cezası, 3064 kişinin de adli para cezası aldığını açıkladı. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, son yıllarda artış gösteren sağlık çalışanlarına şiddeti soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

HASTANELERDE GÜVENLİK GÖREVLİSİ SAYISI ARTIRILDI

Gürer’in önergesini yanıtlayan Sağlık Bakanı Koca, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi ve sağlık çalışanlarının güvenliğinin sağlanması için idari, hukuki ve operasyonel tedbirlerin uygulamaya konulduğunu anlattı. Güvenlik görevlisi ve güvenlik kamerası sayısının artırılarak, sağlık kuruluşlarında güvenlik tedbirlerinin artırıldığını belirten Bakan Koca, ilgili kanun maddesinde düzenleme yapılarak, ceza hukuku kapsamında yürütülmekte olan işlemler ve davalarda personelin talebi üzerine hukuki yardım yapılmasının sağlandığını ifade etti.

CEZALAR YARI ORANINDA ARTIRILDI 

Sağlık Hizmetleri Temel Kanunu’nda yapılan düzenlemelerden de bahseden Bakan Koca, sağlık çalışanlarına yönelik işlenen kasten yaralama suçunun, 5271 sayılı Ceza Muhakemesi Kanunu’nun ilgili maddesi kapsamında tutuklama nedeni varsayılan suçlar arasına alındığını, cezaların yarı oranında artırılması, hapis cezalarında erteleme hükümlerinin uygulanmaması için düzenlemeler yapıldığını ve tüm bu düzenlemelerin özel sağlık kuruluşlarını da kapsayacak şekilde genişletildiğini hatırlattı. 

BEYAZ KOD UYGULAMASI  

Bakanlık bünyesinde şiddete maruz kalan sağlık çalışanlarına yönelik 14 Mayıs 2012 tarihinde ‘’Beyaz Kod Birimi” kurulduğunu da anımsatan Bakan Fahrettin Koca, tüm sağlık çalışanlarının anında ulaşabilmeleri için 7 gün 24 saat hizmet veren ‘’Alo 113” telefon hattının tahsis edildiğini, böylelikle şiddet vakalarında şiddete uğrayan sağlık çalışanının Beyaz Kod başvurusunun anında alınıp hukuki sürecin ivedilikle başlatılmasının sağlandığını belirtti. 

18 BİN 358 KİŞİNİN SORUŞTURMASI DEVAM EDİYOR 

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet sonucunda ölen ya da yaralanan sağlık çalışanlarıyla ilgili verileri açıklamayan Bakan Koca, “Aralık 2015- Eylül 2020 tarihleri arasında sağlık kurum ve kuruluşlarında, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet nedeni ile yapılan Beyaz Kod başvurularının 18 bin 358’inin soruşturması devam etmekte olup, yargılaması sonuçlanan dosyalarda 3 bin 64 adli para cezası, 1811 hapis cezası verilmiştir” ifadelerini kullandı. 

İDARİ VE HUKUKİ ÖNLEMLER GENİŞLETİLMELİ 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise sağlık çalışanlarının özellikle pandemi sürecinde fedakarca görevlerini yerine getirdiklerine dikkat çekerek, “El üstünde tutmamız gereken sağlık çalışanlarına yönelik şiddet tamamen ortadan kaldırılmalı, hukuki ve idari tedbirler genişletilmelidir” dedi.

(Duvar)

Tags: , , , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑