Halklar ve İnançlar

Published on Aralık 15th, 2021

0

AABF: Erdoğan’ın hakaret ve iddialarına yönelik hukuksal süreci başlattık

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF), Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Avrupa Alevi hareketini hedef gösteren açıklamalarına karşı hukuksal süreci başlattıklarını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Siirt’te katıldığı programda Almanya’daki Alevi hareketini hedef alarak, “Alman devleti bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon Euro bunlara parasal destekleri de olmuştu” söyleminde bulunmuştu.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF), Erdoğan hakkında, toplumu kin ve nefrete teşvik etmekten dolayı suç duyurusunda bulunduğunu ve Alman devletinin kurumlarına 30 milyon Euro verdiği iddiasına yönelik hukuksal süreci başlattıklarını kamuoyu ile paylaştı.

“ERDOĞAN’IN İNANCIMIZA VE KURUMLARIMIZA YÖNELİK HAKARETLERİ DEVAM EDİYOR”

Erdoğan’ın, belediye başkanı, başbakan ve cumhurbaşkanlığı görevini sürdürdüğü süreçlerde hem Alevi inancına hem de Alevi kurumlarına yönelik hakaretlerinin kesilmediğinin vurgulandığı açıklamada, “İstanbul Büyüksehir Belediye Başkanlığı döneminden başlamak üzere, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı görevlerini sürdürdüğü süreç içerisinde hem inancımıza hem de kurumumuza yönelik hakaret ve suçlamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan halen hakaret ve suçlamalarına devam ediyor” denildi.

“HUKUKSAL SÜRECİ BAŞLATTIK”

Erdoğan’ın, “Avrupa Alevi örgütü 30 milyon Euro maddi destek alıyor” iddiasına yönelik hukuksal sürecin başlatıldığına vurgu yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son olarak Siirt’te sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı düzmece ve önceden planlanarak organize edilen toplantıda kurumumuzun ismini vererek, “Almanya devleti iki yıl önce yıllık bunlara 30 milyon euro parasal desteği de olmuştur.” iddiasında bulundu.

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu olarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında hem toplumu kin ve nefrete teşvik etmekten dolayı suç duyurusunda bulunmak hem de Alman devletinin kurumumuza iki yıl önce yıllık 30 milyon euro verdi iddiasına yönelik hukuksal süreci başlattığımızı kamuoyunun bilgisine sunuyoruz.

Hukuksal sürecin AİHM kadar yolu olduğunu ve ısrarla takipçisi olacağımızı özelikle ifade etmek istiyoruz.” (PİRHA)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑