Açıklama

Published on Kasım 18th, 2021

0

ADGB Yazar Doğan Akhanlı’yı andı

Geçtiğimiz Ekim ayı sonunda Berlin’de hayatını kaybeden yazar Doğan Akhanlı için Avrupa Demokratik Güç Birliği bir bildiri yayınladı.


Avrupa Demokrat Haber Merkezi

ADGB tarafından yapılan açıklama şöyle:

31 Ekim 2021 günü Berlin de hayatını kaybeden Doğan Akhanlı geçmişten bu güne kadar SOL’un, payına düşen zindan, sürgün ve ölüm zincirine eklenen halkalardan bir yenisi oldu . Nazım Hikmet, Yılmaz Güney ve  Ahmet Kaya’ya kadar yüzlerce aydınımız bu acılı sonu yaşadı.

Bu gün de dünyanın her köşesine dağılmış Türkiyeli, Kürdistanlı birçok yazar, politikacı ve aydınımız sürgünde kahırlı yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor.

12 Eylül faşist darbesinin ardından cezevine düşen, işkencelerden geçen binlerce devrimci, demokrat, aydın muhalif şahsiyet gibi Doğan Akhanlı‘da cezaevinden çıktıktan sonra, 1991 yılında yurt dışına, Almanya ya çıkmak zorunda kaldı. Doğan Akhanlı Almanya dada muhalif kimliğinin gereğini yerine getiren aydınlarımızdan birisi oldu. İnsan halkları mücadelesi içerisinde aktif faaliyetler yürüttü.  Özellikle geldiği coğrafyanın tarihiyle yüzleşme konusunda yoğun çalışmalar yürüttü. Kitaplar, makaleler, Tityatro ve film senaryoları yazdı. Ermeni soy kırımı, Kürt halkına uygulanan soy kırım politikaları ve Yahudi soykırımı konusunda tavizsiz ve militan bir ruh haliyle mücadele yürüttü.

Doğan Akhanlı bu çalışmalarıyla, Türk devleti ve ırkçı-faşistlerin hedefi olmaya devam etti. Yıllar sonra Türkiye ye gidince yeniden tutuklandı, yargılandı ve beraat etti.  Türk Devleti peşini bırakmak niyetinde değildi. Gıyabında davalar  açıldı, tutklama kararları çıkarıldı. 2017 yılında Türkiye nin isteği üzerine  interpol tarafından İspanya da yeniden gözaltına alındı. Güçlü dayanışma ve diplomatik çabalar sonucunda İspanya devleti serbest bırakıp Almanya ya dönmesine izin verdi.

Bütün bunlar, Doğan Akhanlı yı yıldırmadı. O son günlerine kadar ırkçılığa, faşizme, soykırımcı politikalara karşı mücadelesini sürdürdü.Sürgünde yitirdiğimiz diğer insanlarımız gibi Doğan Akhanlı‘nın  ölümüne de doğal ölüm denemez. Bu insanlar yaşadıkları işkenceler, cezaevleri, tecritler ve nihayetinde sürgünde çektikleri acılar sonucunda çok erken yaşlarda bizlere veda ettiler. Bu yüzden de, onlar ölmediler, öldürüldüler. Nazım Hikmet, Yılmaz Güney, Ahmet Kaya gibi Doğan Akhanlı daanti faşist, anti ırkçı ve demokrasi mücadelemizde yaşamaya devam edecek. Tıpkı, „Kayıp Denizler/2“ sonunda yazdığı diyalog ta ki gibi… Masal Daha Yeni Başlıyor…

Masal Daha Yeni Başlıyor…

„Bu masalı sevmedim Meddah!“
“Niçin Küçüğüm?“
„Ama bu masalda herkes ölüyor!“
„Doğru ama ben masala karışmam ki küçük kuzum!“
„Karışamazmısın?“
„Kesinlikle karışmam!“
„Peki Meddah onlar da ölecek mi?“
„Kimler çocuğum?“
„Kimlerden söz ettiğimi pekala biliyorsun!“
„Şu anda bilmiyorum“
„Bilmiyorsan, masal bitmiş mi oluyor yani?“
„Ne demek istiyorsun yavrucuğum?“
„Demek istiyorum ki masaldakiler öldüğüne göre masal bitti mi?“
„Ne bitmesi çocuğum, daha masal başlamadı ki!“

Anısına saygıyla

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB

Tags: ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑