Almanya

Published on Ağustos 7th, 2022

0

Almanya’nın Türkiye’den ‘güvenlikçi’ getirme planı işe yaramadı

Almanya’nın havalimanlarında yaşanan personel sıkıntısını çözmek için Türkiye’den 2 bin güvenlik elemanını getirme planı işe yaramadı. Şu ana kadar sadece bir işçinin güvenlik incelemesini geçtiği öğrenildi.

Son iki yılda koronavirüsü nedeniyle Almanya’da uçuşların ciddi oranda düşmesi üzerine havalimanları personellerinin büyük kısmını işten çıkarmıştı. Salgından sonra ise bu işçilerin başka sektörlerde iş bulması üzerine yaz tatiliyle birlikte havalimanlarında ciddi personel sıkıntısı yaşanmaya başlanmıştı.

Alman hükümeti ise geçtiğimiz Haziran ayında özellikle uçuş öncesi güvenlik kontrollerini yapan elaman bulma sıkıntısına çare bulmak için Türkiye ve bazı Balkan ülkelerinden işçi alma planını devreye koydu. 29 Haziran’da ise basının karşısına çıkan Ulaştırma Bakanı Volker Wissing, Çalışma Bakanı Hubertus Heil ve İçişleri Bakanı Nancy Faeser söz konusu planın detaylarını açıkladı.

Her üç bakan, personel sıkıntısının giderilmesi için yurt dışından süreleri sınırlı sözleşmelerle işçi alımının yapılacağını açıklarken, gözler Türkiye’den getirilen işçilere çevrildi. Alman kamuoyu ve basınında bir kesim ise dolaylı AKP-MHP iktidarının varlığını işaret ederek, Türkiye’den gelecek elemanların havalimanlarının güvenliğini riske atabileceğine dikkat çekti.

45 BAŞVURUDAN 1’İ GÜVENLİK SORUŞTURMASINI GEÇTİ

Hükümetin planına göre Türkiye’den 2 bin işçi alınacaktı. Ancak planın hayata geçirilmesinin üzerinden 1,5 ay geçmesine ve Almanya’nın birçok kentinde yaz tatillerinin son bulmasına rağmen Türkiye’den henüz bir işçi bile gelmedi.

Havalimanları Yer Hizmetlerinde Çalışanlar Birliği’nin tahminlerine göre ancak Ağustos ayının ortasında Türkiye’den işçiler gelebilecek ve bu sayı 250’yi geçemeyecek. Bu işçilerin de Münih, Nürnberg ve Frankfurt’taki havalimanlarında çalışmaları bekleniyor.

Pazar günleri yayınlanan “Bild am Sonntag” gazetesinin bugünkü sayısında yer alan bir habere göre ise şu ana kadar şartları yerine getiren 44 işçinin başvurusu alındı. Dışişleri Bakanlığı’nı kaynak gösteren gazetenin aynı haberine göre, başvuru sahibi işçilerden sadece 1’i güvenlik incelemesini geçebildi.

(ANF)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑