..." /> Beritan Anahtar özgür

Kadın

Published on Kasım 9th, 2023

0

Beritan Anahtar özgür


Bu sevinci, özleyenler bilir… Beritan Anahtar nihayet Amed özgürlüğünde!


Kadının Kaleminden: Gül Güzel

Zaman zaman bu tür mutlu haberleri duymak için suya hasret kalmış kuru çöle dönüyoruz. O kadar az benzeri anlara dair sevinçler yaşıyoruz ki…Uzun yıllar mektup arkadaşım olan Beritan Anahtar en son bulunduğu Bünyan/Kayseri Cezaevinden 25 Ekim, 2023’de nihayet serbest bırakıldı.

BeritanAnahtar, 26 Nisan 2016 tarihinde tutuklandı. 25 Ekim 2023 tarihinde de tahliye oldu. Yani toplam 7 yıl, 6 ay kendisine kimliğinin bedeli zalimce ödetildi. Böylelikle, cezaevlerinde yürekleri , vicdanları kinden zırha bürünen insan(!)ların hüküm sürdüğü Cezaevlerinde 7 yıl, 6 ay hapis/tutsak kaldı.

Kendisine Cezaevi çıkışıyla ilgili duygularını sormaya direk cesaret edemedim. Çünkü ben de tahliye olduğumda, kendilerinden ayrılmak zorunda kaldığım hasta Gülazer Akın, Selver Yıldırım ve diğer arkadaşlarımı orada bırakıp çıkmayı sanki kendilerine ihanet etmişim halinde kendimi hissederek ayrılmıştım. Bu ayrılığın verdiği ruh haliyle, uzun süre eziklik yaşamıştım. Beritan da Cezaevi çıkışında neredeyse aynı duyguları yaşadığını şöyle dile getiriyor,’’Cezaevi her ne kadar olsa da bir yerden sonra insan alışmaya başlıyor. Çünkü ailen, yoldaşlarındır artık ve ayrılmak, kalmaktan daha zor geliyor. Elbette kalmak istemezsin ancak, geride bunca insanı, arkadaşı, yoldaşı bırakınca cezaevinde edinilen özgürlük anlayışını sorgulamaya başlıyorsun. Çünkü aklında, ruhunda arkadaşların kalıyor. Yalnızca bir beden ile çıkıyorsun. Yani yarımsın!’’diyor.

Ayrılmanın verdiği acı ayrılık duygularımla, her anı ve her arkadaşı unutmamak üzere zihnime kazımak istiyordum!

’’Son bir hafta arkadaşlara görünmeden sürekli ağlayıp durdum. Onlardan herhangi birini görünce gözlerim doluyor, boğazım düğümleniyordu. Benim için moraller yapılırken dahil olmak istemiyordum. Ayrılacak olmanın psikolojisi beni ciddi anlamda moralsız bir insan haline getirmişti. Son bir gün kala ise havalandırma kapısında oturup sürekli hareketliliği izlemeye başladım. Her anı ve her arkadaşı unutmamak üzere zihnime kazımak istiyordum. Tabii arada ağlayıp durdum. Arkadaşlar duygularımı bastırmayayım diye ağlamamı engellemiyorlardı. Ama bir yerden sonra dondum; kapıdan çıkacağım an gelene kadar… sonra arkadaşlara sarılıp vedalaşacak gücü zor buldum ve dizlerim titreye titreye vedalaştım. Benim için en zor an vedalaşmak oldu. Ben gözyaşları ile ayrıldım ama acı ve tatlı hatıralarla yüklü… Daha fazlasını anlatmak zor çünkü hala orada esirim. Bana bu duygularımı dile getirme imkanını verdiğin için sana da çok teşekkür ederim’’.   

Mektup arkadaşım Beritan’ın yaşam öyküsü de diğer kürt çocuklarından hiç farklı değil. Doğdukları/yaşandıkları coğrafya ile çocukların kaderleri de birbirine benziyor…Beritan, babası hapsedildiğinde daha 4, annesi vefat ettiğinde 6-7  yaşındaydı. Onun için 6 kardeşiyle birlikte babaannesi onları büyüttü. Daha sonra bir ara iki ablasıyla birlikte kendini YİBO’da buldu. Ancak YİBO’daki şartkları kaldırabilecek durumda değildiler ve yine kendilerine hem anne hem babalık eden babannesinin yanına döndüler.

Diyarbakır’da doğan BERİTAN ANAHTAR, ilkokulu YİBO’da, lise öğrenimini ise Kayapınar’da okuduktan sonra İstanbul üniversitesi  Sosyal hizmetler bölümünden mezun oldu. Şu anda da, tahliyesinin ardından hemen kaydını yaptırdığı Bingöl üniversitesi sosyoloji öğrenimine ikinci devre ile  devam edecek. Kendisine özgür ve başarılı yıllar-gelecekler diliyorum. Artık mektup yazma yerine, görüntülü video görüşmeleriyle irtibat kuruyoruz. Darısı diğer siyasi tutsak arkadaşlarımıza olsun ve bütün siyasi tutsaklara özgürlük talebimiz olsun.

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑