ABD

Published on Ekim 7th, 2022

0

Biden marihuana kullandığı için hüküm giyenlere af çıkardı

İnsanları marihuana kullanımından dolayı hapse göndermenin birçok yaşamı kararttığını belirten Biden, bu konuda hüküm giymenin de insanlara işe giriş, ev kiralama ve eğitim alma gibi durumlarda zorluk çıkardığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, “marihuana reformu” adını verdiği yeni plan kapsamında sırf marihuana bulundurduğu için hüküm giyen kişilere af çıkardı.

Biden, yaptığı yazılı açıklamada, seçim kampanyası süresinde hiç kimsenin marihuana kullandığı ya da üzerinde taşıdığı için hapiste olmaması gerektiğini savunduğunu anımsattı.

İnsanları marihuana kullanımından dolayı hapse göndermenin birçok yaşamı kararttığını belirten Biden, bu konuda hüküm giymenin de insanlara işe giriş, ev kiralama ve eğitim alma gibi durumlarda zorluk çıkardığını kaydetti.

Biden, “Bugün bu yanlış yaklaşıma karşı yeni adımlar atıyoruz. Sadece marihuana taşıdıkları için hüküm giyen kişilerin federal hükümlerini affediyorum.” ifadesini kullandı.

Eyalet valilerine “Aynı adımı atın” çağrısı

Adalet Bakanlığına bu kişilerin tespit edilip af sertifikalarının verilmesi için talimat verdiğini belirten Biden eyalet valilerini de kendisiyle aynı adımı atmaya davet etti.

Biden, Sağlık Bakanlığına, marihuananın eroin ve LSD ile aynı kategoride bulunduğu sınıflandırmanın gözden geçilmesi için talimat verdiğini aktardı.

Birçok hayatın marihuana düzenlemeleri nedeniyle karardığını ve bu konularda gerekli düzenlemeleri yapacaklarını belirten Biden “Marihuana konusunda federal ve eyalet düzeylerinde düzenlemeler değişse de kaçakçılık, pazarlama ve yaş sınırı konusundaki önemli düzenlemeler devam edecek.” mesajını verdi.

Yasallaştırılmasına yönelik tasarı onaylanmıştı

ABD Temsilciler Meclisi, marihuana kullanımının federal düzeyde yasallaştırılmasına yönelik yasa tasarısını 1 Nisan’da kabul etmişti.

Tasarının yasalaşması için Senato Genel Kurulunda da onaylanması ve Biden tarafından imzalanması gerekiyor.

ABD’de halihazırda birçok eyalet tıbbi amaçlı marihuana kullanımına izin veriyor, bazı eyaletlerde de tüm şekilllerde kullanımı yasal.

Esrarın yasallığı
Her devletin kendi yönetmeliği olmasıyla birlikte esrar/marijuana kullanımının uluslararası düzeyde kontrol altına alınması 1915’te Amerika Birleşik Devletleri, Hollanda, Çin, Honduras ve Norveç arasında imzalanan Uluslararası Afyon Sözleşmesi ile başladı. 1919’da Versay Anlaşmasına dahil edilen düzenleme ile birlikte uluslararası alanda yürürlüğe girmiş oldu. Bundan yaklaşık 100 sene sonra dünya yavaş yavaş esrar kullanımını yasal hale getirmeye başladı. Uruguay ve Kanada ülke çapında üretimden satışa ve tüketime uzanan zinciri tamamen yasallaştıran ilk iki ülke oldu. Gürcistan, Güney Afrika’daki mahkeme kararları, kişisel üretimin ve esrar tüketiminin yasallaştırılmasına değil ama yasal satışa yol açtı. ABD’de de 33 eyalet ve Columbia Bölgesi, esrarın tıbbi kullanımını yasallaştırdı, ancak federal düzeyde, kullanımı herhangi bir amaç için halen yasak. Dünya çapında esrar tüketiminin tıbbi ya da zevk amaçlı yasal olduğu bazı ülkeler şöyle (Yasal ülkelerin hemen hepsinde gramaj sınırlaması var):  Arjantin, Avustralya, Avusturya, Şili, Kosta Rica, Hırvatistan, Estonya, Lüksemburg, Moldova, Peru, Slovenya, İsviçre, Ukrayna, Rusya, Belçika, Malta, Çek Cumhuriyeti, Ekvador, Paraguay, Kolombiya, Portekiz, Bolivya, İtalya, Jamaika, Danimarka, Hollanda, Meksika ve İspanya.

(Bianet)

Foto: Pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑