İngiltere

Published on Mayıs 14th, 2021

0

Birleşik Krallık, LGBTİ+’lara yönelik dönüşüm terapilerini yasaklayacak

Ülkede yapılan bir araştırma, terapilerin çoğunluğunun inanç örgütleri tarafından önerildiği veya yürütüldüğünü ortaya koydu.

Birleşik Krallık, koronavirüs salgını sonrası LGBTİ+’lara yönelik “dönüşüm terapisi” adı altında yapılan uygulamaları yasaklamak ve bu tür terapilere maruz bırakılan LGBTİ+’lara daha fazla destek olmak için harekete geçmeye hazırlanıyor.

Hükümet, “Tıp uzmanlarının, dini liderlerin, öğretmenlerin ve ebeveynlerin açık ve dürüst görüşmeler yapabilmelerini sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Görüşmeler gerçekleştiriliyor

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, LGBTİ+’ların maruz bırakıldığı ve hak ihlalleri içeren uygulamaların kaldırılması için görüşmeler gerçekleştirdiğini açıkladı.

Johnson, konuyla ilgili “Zihinsel ve fiziksel zarara neden olabilecek bu iğrenç uygulamaları önlemek için tedbirler alınacağını” ifade etti.

Eski Başbakan Theresa May, 2018 yılında kişinin cinsel yönelimini veya cinsiyet kimliğini değiştirmeyi ya da bastırmayı amaçlayan uygulamaları ortadan kaldıracağına söz vermişti.

May’in bu sözü, halkta da konuyla ilgili yasal düzenleme beklentisi oluşturmuştu.

Çoğunluğu inanç örgütleri tarafından yapılıyor

Kimi inanç liderleri, söz konusu bazı terapilerin ibadethanelerde dua seansları şeklinde yapılıyor olmasından dolayı, yasağın bu kişiler için dua etmeyi kapsayabileceğinden endişe ettiklerini ileri sürdü.

Öte yandan, terapilerin yarısından fazlası inanç örgütleri tarafından yapılıyor.

2017 Ulusal LGBTİ+ araştırmasına göre, ülkedeki LGBTİ+’ların yüzde beşinin terapi görmelerinin kendilerinden istendiğini ve yüzde ikisinin terapi gördüğünü ortaya çıkardı. Terapilerin yarısından fazlasının, inanç örgütleri tarafından önerildiği veya yürütüldüğü de kaydedildi.

(Yeşil Gazete)

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑