Güncel

Published on Haziran 24th, 2021

0

“Bu konferans Deniz Poyrazların konferansıdır”

Konferansın çağrıcılarından Rıza Türmen, “Bugün neden buradayız çünkü artık susmaya dayanamıyoruz. Çünkü adaletsizliğe, baskıya daha fazla boyun eğmediğimiz için buradayız. Biz bunun için varız dediğimiz için buradayız” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) eski yargıcı Rıza Türmen’in 25 Ocak’ta “Demokrasi Konferansı” adlı yazısında ardından çalışmaları başlayan Büyük Demokrasi Konferansı başladı.

Yenikapı’daki Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezinde “Ekmek, Özgürlük, Adalet” sloganıyla yapılan ve 220 bileşenin yer aldığı konferansın açılış konuşmasını Rıza Türmen yaptı.

Konuşmasına 17 Haziran’da HDP İzmir İl Binasına yapılan saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz’ı anarak başlayan Türmen, “Bu konferans Deniz Poyrazların konferansıdır” dedi.

Türmen’in konuşması şöyle:

“Bugün neden buradayız çünkü artık susmaya dayanamıyoruz. Çünkü adaletsizliğe, baskıya daha fazla boyun eğmediğimiz için buradayız. Biz bunun için varız dediğimiz için buradayız.

“Özgürlük, adalet, eşitlik, iş, aş, ekmek gibi taleplerin hiçbiri bir diğerinden daha önemli değildir. Hepsinin temelinde demokrasi vardır. Bir başka hak talebinde bulunan başka hak taleplerine kayıtsız kalamaz.

“Son değil başlangıç”

“Bu konferansın amacı bir yandan karanlıkları aşmak, sesi duyulmayanların sesini duyurmak; öte yandan bütün hak taleplerini demokrasi çerçevesinde geliştirmek ve ülkeyi yeniden inşa edecek bir demokrasi talebi başlatmaktır.

“Yeni bir Türkiye programının da ipuçlarını bizlere vermektedir. Bu konferansın son değil başlangıç olduğunu söyleyebiliriz.

“Birlikte yola çıkıyoruz”

“Bu konferanstan yeni bir Türkiye’nin inşası için kol kola yürüyüp haklarından yoksun bırakılanların, ezilenlerin başlattığı bir hareket geliyor. Siyasetin amacını değiştirmeyi hedefliyoruz.

“Halkın siyasetin öznesi olduğu yeni bir siyaset anlayışının gerçekleştirmesi gerekiyor. Hep beraber, hep birlikte yola çıkıyoruz. Bu konferans yola çıkışın ilk adımıdır. Hepimizin yolu açık olsun hep birlikte yürüyeceğiz.”

Nasıl başladı ve gelişti?

2021 yılı başında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi eski yargıcı ve siyasetçi Rıza Türmen’in çağrısıyla başlayan Konferans çalışmaları, bir Çağrıcılar Heyeti’nin oluşturulmasıyla sürdü.

Heyette, Ahmet Türk (siyasetçi), Canan Arın (avukat, kadın hakları savunucusu), Celal Fırat (müzisyen, Garip Dede Dergahı Yönetim Kurulu Başkanı), İhsan Eliaçık (yazar, ilahiyatçı), Genco Erkal (tiyatro sanatçısı), Melda Onur (gazeteci, siyasetçi), Murathan Mungan (yazar, şair), Nejla Kurul (Eğitim-Sen Genel Başkanı), Öztürk Türkdoğan (İHD Genel Başkanı), Rıza Türmen (hukukçu, siyasetçi, AİHM eski yargıcı), Şebnem Korur Fincancı (doktor, akademisyen, TTB Merkez Konseyi Başkanı), Tarık Ziya Ekinci (siyasetçi, yazar), Zülfü Livaneli (müzisyen, yazar, siyasetçi) yer aldı.
200 bileşen yer alıyor

Haziran ayı başlarında çalışmalara katılan kurum ve bileşen sayısı 200’e ulaştı.

Çalışma alanlarında, aralarında Türk Tabipleri Birliği (TTB), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye Esnaf Platformu, Engelliler Federasyonu, Birleşik Metal-İş ve Dev-Maden-Sen gibi sendikalar, KHK’lı Platformları Birliği, İstanbul Kent Konseyi, Alevi Vakıflar Federasyonu, Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı, Doğu Güneydoğu Dernekleri Platformu, Sosyal Araştırmalar Vakfı (SAV), Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV), çok sayıda kadın ve ekoloji örgütün yer alıyor.

CHP ve HDP’den destek

Konferans, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP),Emek Partisi (EMEP), Yeşiller, Yeşil Sol Parti, Türkiye İşçi Partisi (TİP), Türkiye Komünist Partisi (TKP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Toplumsal Özgürlük Partisi (TÖP), Devrimci Parti, Antikapitalist Müslümanlar, Demokrasi İçin Birlik (DİB) gibi birçok siyasi kurum ve oluşum tarafından da desteklendi.

(Bianet)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑