Güncel

Published on Ağustos 7th, 2022

0

Diyarbakır’da ‘Çözüm Biz’de’ mitingi: “Çözüm Soçi değil, çözüm İmralı”

Diyarbakır’da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar: “Tam 3 yıl önce bugün İmralı’da Öcalan avukatlarıyla görüşürken ‘Bir haftada çatışma durumunu sona erdiririm’ demişti, ‘Bu çatışma ihtimalini bitiririm’ demişti.”

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Çözüm Biz’de, savaşa ve sömürüye hayır” şiarıyla Diyarbakır’ın istasyon Meydanı’na bölge mitingi başladı.

MA’nın haberine göre; mitinge Urfa, Antep, Adıyaman, Dersim, Batman, Siirt, Şırnak ve Van gibi bölge illerinde de katılanlar oldu.

Ayrıca, Özgür Kadın Hareketi (TJA), Barış Anneleri Meclisi, TUAY-DER, MEBYA-DER, MED-DER, TUHAD-FED, Roza Kadın Derneği, ÖHD, İHD, DİK, GÖÇ-DER, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), 78’ler Derneği temsilcileri katıldı.

“Türkiye büyük bir kriz içinde”

Mitinge konuşan DTK Eş Başkanı Berdan Öztürk, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekti ve şunları söyledi: “Türkiye büyük bir kriz içinde. Bunun nedeni faşist AKP-MHP iktidarı dışarda geziyor. Çözümü dışarda aramayın. Savaş kararı verdiniz.

“5 Nisan 2015’te tecridi Sayın Öcalan üzerine derinleştirdiğiniz, karar verdiniz. Yüz yıllık zihniyetle Kürtleri katledeceğiz, zindanlara atarak, istediğiniz Kürt’ü yaratmak istediniz. Bu plan tutmadı. İstasyon Meydanı’nda bunu bir kez daha bu halk size gösterdi. Soluğu Soçi’de alıyorlar. Çözüm Soçi değil, çözüm İmralı’dır, Sayın Öcalan’dır, fiziki özgürlüğüdür.

“Çözüm düşmanlıkla olmaz”

Kürt sorununun çözümü için PKK Lideri Abdullah Öcalan’ı işaret eden Öztürk, “Kürt sorunu çözülmeli, düşmanlıkla olmaz. Her saldırınıza karşı güçleniyoruz. 2013-2015’i hatırlatmakta fayda var. Sayın Öcalan ile görüşüldü. Hesabınıza gelmedi, süreci bozdunuz ne olursa olsun, o masaya oturacaksınız. Onun dışında bir seçenek yok” dedi.

Muhalefete de seslenen Öztürk, ” Helalleşme diyorlar. Zilan’ın, Dersim’in, Roboski’nin hesabı verilmeden, nasıl helalleşeceğiz” diye konuştu.

Sancar: Savaşı durduracak milyonlar var

Sloganlar eşliğinde sahneye çıkan HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise; “Sizinle yürüdükçe bu ülkede her soruna çözümü biz getireceğiz. Çözüm biziz, sözümüz var diyoruz. Sözümüz, çözüm için sözümüz var. Bu ülkede her sorunu çözecek birikimimiz var. Bu ülkenin aydınlık geleceğe taşınması için güçlü bir irademiz var” dedi.

“Rojava’ya saldırı planları yapıyorlar”

“Bu iktidar bu ülkeyi soyuyor, yoksulluğu derinleştiriyor, açlığı yaygınlaştırıyor, bu ülkedeki insanları felakete sürüklüyor” diyen Sancar, şöyle devam etti:

“Ekonominin durumunu rakamlarla anlatmayacağız. Sizler çarşı pazar gezerken nasıl bir sömürü düzeninin hakim olduğuna bizzat hakim oluyorsunuz, gözlerinizle görüyoruz. Enflasyon resmi rakamlara göre bile yüzde 80. İşsizlik almış başını gidiyor. Peki neden? Bu sömürü düzeninin temelinde ne var? Şunu iyi görelim her yerde herkese anlatalım.

“Bu iktidar çözüldükçe yeni savaş politikalarına sarılıyor. Güney Kürdistan’da yürüttükleri politikalar bu coğrafyayı bir savaş meydanına çevirme hedeflerinin bir parçasıdır. Şimdi de Rojava’ya saldırı planları yapıyorlar. Şimdi de Kürtlerin oradaki iradesini kırmak için kapı kapı dolaşıp savaş izni istiyorlar. Tahran’dan Soç’iye her kapıyı çalışıyorlar ama şunu bilsinler bu ülkede savaşı durduracak milyonlar var, bunu biliyoruz.

“Suriye güvenlik meselesi değil”

“Herkese çağrımızdır. Bu iktidarın Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik savaş planları milli güvenlik meselesi değildir. Bu iktidarın Kuzey ve Doğu Suriye’ye müdahale senaryoları bu ülkenin beka meselesine dayanmıyor. Nedir sebebi? İktidarın varlığın sürdürmesidir. Evet, bir beka sorunu varsa o da bu iktidarın beka sorunudur.

“Bu iktidar gidiyor, gidicidir. Sizin iradenizle, bu iradeyi Türkiye halklarının, ezilenlerinin ve emekçilerinin gücüyle birleştirerek bu iktidarı göndereceğiz. Fakat giderayak elinde başka çare kalmadığı için savaş politikalarına başvuruyor. Bütün demokrasi güçlerine çağrımızdır: Bu planların, amaçlarının farkında olalım. Bu planları boşa çıkarmak için ortak mücadelede buluşalım.

“Öcalan bir haftada çatışmayı bitiririm demişti”

“Barışın önündeki engelleri kaldıracağız diyoruz. Barışın önündeki en önemli engel bu savaş ve çatışma siyasetidir. Düşmanlaştırma oyunlarıdır. Buna karşı mücadeleyi sürdüreceğiz. Bu çatışma, bu ülkede 40 yıldır sürüyor. Yüzyıldır süren bir Kürt sorunu var. Kürt sorunun çözümü ve çatışmanın bitirilmesi birbirinin içine girmiş iki önemli ayrılmaz olaydır.

“Çatışmayı bitirmeden çözüm, çözüm gelmeden barış olmaz. Tam 3 yıl önce bugün İmralı’da Öcalan avukatlarıyla görüşürken ‘Bir haftada çatışma durumunu sona erdiririm’ demişti, ‘Bu çatışma ihtimalini bitiririm’ demişti.

“20 yıldır süren tecrit tam da Öcalan’ın çatışmanın bitirilmesindeki önemli rolünü engellemek içindir. Bu tecrit savaş politikalarını sürdürmek ve çözümsüzlükte ısrar etmektir. Çözüm ve barış için tecridin mutlaka kalkması lazım ve Öcalan’ın rolünü oynayacak şartların oluşması lazım. Bunun için HDP olarak rolümüzü oynayacağız.”


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑