Sömürgecilik

Published on Haziran 26th, 2022

0

Düsseldorf’ta on binler işgale karşı durdu

Almanya’nın Düsseldorf kentinde sömürgeci faşist Türk devletinin işgal ve kimyasal saldırılarına karşı yürüyen on binler, sloganlar ve tilililerle Zap direnişini selamlarken, Türk devletinin saldırganlığına destek veren ülkeleri kınadı. 

Avrupa Kürt Kadın Hareketi (TJK-E) ve Avrupa’daki Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi (KCDK-E) öncülüğünde “Türk devlet saldırıları ve kimyasal silah kullanımına karşı Kürdistan’ı koru” sloganıyla Almanya’nın Düsseldorf kentinde gerçekleştirilen yürüyüş ve miting Düsseldorf Rheinpark’ta sona erdi.

Yürüyüş kortejinde Kürdistan özgürlük mücadelesinde şehit düşenlerin aileleri ilk sırada yer alırken, işgalci Türk devletinin kimyasal saldırılarını protesto etmek için kimyasal koruyucu elbiseleri giyen Kürdistanlılar ikinci sırada yer aldı. Kürt sanatçılar da kendi stranlarıyla kortejde yer aldı.

KCK, PKK, YPG, MLKP,  MLPD, yerli antifaşist örgütler, Partizan,gibi parti ve örgütlerin bayrakları taşınırken Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan posterleri açıldı.

 “NATO-Mitglied Türkei setzt chemische waffen in Kurdistan ein”, “Solidarität mit der kurdischen Freiheitsbewegung”, “Defend Kurdistan”, “Erdogans Giftgasangriffe stoppen”, “Defend Kurdistan gegen türkische Besetzung und Einsatz von chemische Waffen”, “Wer zu Kurdistan schweigt, soll nicht über die Ukraine sprechen!”, “Defend Rojava Em Li diji faşizme BERXWE BİDİN – MLKP” pankartları taşındı.

“Defend Rojava Em Li diji faşizme BERXWE BİDİN – MLKP” pankartı arkasında yürüyen MLKP güçleri, şiirler eşliğinde, işgal karşıtı Almanca şiarları haykırdı.

Yürüyüşte sembolik olarak Gerilla ayakkabısının taşınması dikkat çekti.

Miting alanına ulaşan kitle sıcak havadan sonra alana ulaştıklarında Alman devletinin keyfi uygulamaları ile yüz yüze geldi. Yemek stantları yasaklanmıştı ama herzeye rağmen halkımız hazırlıklıydı. AGİF Kitap Standına da ilgi yoğundu.

Mitingde Kürdistan’ın dört parçası ve dünyanın farklı ülkelerinden siyasi parti, insan hakları, ekolojist, kadın hareketi temsilcileri konuştu.

Miting Kürt ulusal marşı “Ey Reqîp” ile başladı.

DÜSSELDORF ZAP’IN DİRENİŞ RUHUYLA BÜTÜNLEŞTİ

Mitingde ilk sözü KON-MED Eşbaşkanları Zübeyde Zümrüt ile Engin Sever aldı. Zübeyde Zümrüt , “Zap direniyor, Önder Apo direniyor, biz de Düsseldorf’tan direnişe selam veriyoruz” derken, Engin Sever de, işgalci Türk devletine en büyük cevabı halk olarak bugün Düsseldorf’ta verdiklerini belirtti. Türk devletine kimyasal silahları Almanya’nın verdiğine dikkat çeken Sever, “Kürt halkı işbirliğinizi kabul etmiyor. Kürt halkının iradesi Önder Apo’dur, Zap’tır, gerilladır.” diye konuştu.

‘TÜRK SALDIRGANLIĞINA DESTEK VERMEYİN’

KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç ise, “Kürt halkı bugün gerillaya binlerce selam yolladı. Kürt halkı bugün OPCW’ye ve NATO’ya sözünü söyledi. Kürt halkı Barzani ailesinin ihanetine de dur dedi” diyerek, bütün güçleri yürüttükleri kirli politikalardan vazgeçmeye çağırdı.

Kürt halkı olarak birlikte eşit bir yaşamı istediklerini belirten YJK-E sözcüsü Ayten Kaplan, uluslararası güçlere seslenerek “Bu silahları kimlerin verdiğini biliyoruz. Kürt halkını jenositle bitiremezsiniz. Almanya’da kimliğimiz yasaklanıyor. Eylem, etkinliklerimiz yasaklanıyor. Êdî bes e! Biz demokratik bir ortamda yaşamak istiyoruz. Biz özgürlük, demokrasi istiyoruz; bu nedenle buradayız. Türk saldırgan politikasına destek vermeyin.” diye konuştu.

Miting, TEV-ÇAND sanatçılarının Çerxa Şoreşê ve Herne Pêş marşlarını seslendirmesi ardından, çekilen halaylarla sona erdi.

(ANF / Atılım)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑