Almanya

Published on Eylül 17th, 2023

0

Frankfurt’ta Mahsa Amini protestosu


16 Eylül 2022’de İran’da başı açık diye İran polisi tarafından gözaltına alınan ve burada hayatını kaybeden Jina Mahsa Amini‘ nin ölüm yıl dönümünde birçok yerde olduğu gibi Frankfurt’ta da protesto eylemi yapıldı.

Geniş bir kitlenin katılım sağladığı eylemlilik saat 14.00 de Alte- Oper meydanında yapılan miting ile başladı. Birçok kurum adına yapılan konuşmalar kitle tarafından sloganlarla desteklendi.
Burada yapılan konuşmaların tümüyle Almanca yapılması eyleme katılanlar dışındaki insanlar tarafından da dikkatle dinlendiği görüldü. Dışarıdan bazı insanlar Almanca atılan sloganlara eşlik ettiğinde daha da güçlü bir görünüş ortaya çıkmış oldu.
Gerici, faşist Molla rejiminin mutlaka yıkılacağını ve halkların özelliklede kadınların hakkı olan özgürlüğün elde edileceğine vurgu yapılarak devem eden konuşmalar sonrası kitle, İran Konsolosluk binasına doğru yürüyüşe geçti. Konsolosluk binası önüne gelindiğinde burada birkaç Şah Rıza Pehlevi taraftarının stand açtığı görüldü. Ve Konsolosluk önüne gelen kitle ile bu birkaç kişi arasına barikatlar ve polisin etten duvar ördüğü dikkatlerden kaçmadı.
Burada sloganlarını haykıran kitle daha sonra eylemi sonlandırdı. Yaşanılan bazı küçük olaylar dışında coşkulu Geçen eyleme Frankfurt PARTİZAN taraftarları da katılım sağladı.

AHM Frankfurt

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑