Fransa

Published on Ağustos 10th, 2022

0

Fransız belediye başkanı, dağcılardan cenaze depozitosu alınmasını istedi

Fransa’da Saint-Gervais Belediye Başkanı Jean-Marc Peillex, Avrupa’nın en yüksek dağı Mont Blanc’a tırmanmak isteyenlerden cenaze depozitosu alınmasını önerdi.

Fransa’da Avrupa’nın en yüksek dağı olan Mont Blanc’ın eteklerindeki Saint-Gervais kasabasının Belediye Başkanı Jean-Marc Peillex, dağa tırmanmak isteyenlerden cenaze depozitosu alınmasını teklif etti. Jean-Marc Peillex, bu öneriyi tedbirsizce davranan dağcıların dikkatini çekmek için yaptığını savundu.

Peillex’e göre, dağcıların ölümcül bir kaza yaşamaları ihtimaline karşılık Mont Blanc’a tırmanmadan önce, 10 bini cansız bedenin alınması, 5 bini ise cenaze işlemleri için olmak üzere 15 bin euro depozito ödemesi gerekiyor.

Euronews’in haberine göre Peillex önerisini, “Herkes kuralları çiğneyen aptallar için bunun sonuçları olduğunun farkında olsun. Onlar için insani sonuçları var çünkü ölebilirler. Öte yandan ölü bedeni aramaya ya da onları kurtarmaya gidecek olan kurtarma ekipleri için de insani sonuçları var” şeklinde açıkladı.

İTALYA’DA DAĞCILAR HATALARININ FATURASINI ÖDÜYOR

İtalya’da Aosta Vadisi bölgesinde dağcılar kendi dikkatsizlikleri sonucu yaptıkları kurtarma çağrılarının faturasını ödemek zorunda.

Saint Gervais Belediyesi de bu uygulamayı takip ederek dağ arama kurtarma çalışmalarının ücretsiz oluşunu yeniden tartışmaya açmak istiyor.

Peillex, “Bu gerçek bir kurtarma çalışmasının ücretsiz olmasını engellemez. Ancak bu gerçek bir yardım için geçerli. Risk almak isteyenler ya da emirlere uymayanlardan kaynaklanan kazalar için geçerli değil” şeklinde konuşuyor

(artı gerçek)

Foto: Pexels

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑