Latin Amerika

Published on Ağustos 20th, 2022

0

Hakikat Komisyonu açıkladı: “43 öğrencinin kaybolması, Meksika devletinin suçu”

“Yetkililer tüm süreçte bilgi sahibiydi”

Meksika’da 8 yıl önce 43 öğrencinin kaçırıldığı olayda “devletin suçlu olduğu” savunuldu.

Ülkedeki hakikat ve uzlaşma komisyonunun perşembe günü yaptığı açıklamada, 2014’te öğrencilerin ortadan kaybolmasıyla ilgili detayların devlet tarafından örtbas edildiği belirtildi.

Komisyonun açıklamasında, “Eyalet ve belediye seviyesinde ya da federal düzeyde yetkililer, tüm süreçte öğrencilerin hareketleriyle ilgili bilgi sahibiydi. Eylemleri, katılımları ve paylaşmadıkları şeylerle öğrencilerin kaçırılmasına, öldürülmesine ve 6 kişinin de hayatını kaybetmesine neden oldular” ifadelerine yer verildi.

Meksika İçişleri Bakanlığı’nın İnsan Hakları, Göç ve Nüfustan Sorumlu Müsteşarı Alejandro Encinas “Tüm ifadeler ve kanıtlar, öğrencilerin sinsice kaçırıldığına ve öldürüldüğüne işaret ediyor” dedi.

Encinas, olaya karıştığı düşünülen 33 eski yetkili hakkında tutuklama emri çıkarıldığını belirtirken, bu kişilerin kimliklerini paylaşmadı.

Yetkili, kaçırılan öğrenciler arasında ordu için çalışan bir muhbirin de yer aldığını, dolayısıyla yetkililerin olaylar yaşanmadan önce de öğrencileri takip ettiğini söyledi.

Encinas, ordunun kayıp öğrencileri bulmak için harekete geçmediğini de savundu.

Meksika Devlet Başkanı Manuel Lopez Obrador ise öğrencilerin başına gelenlerin aydınlatılacağını temin etti.

Neler olmuştu?

26 Eylül 2014’te Meksika’nın güneyindeki Guerrero eyaletine bağlı Iguala kentinde, 1968’de yaşanan Tlatelolco katliamını anmak için toplanan öğrencilerle polis arasında çatışma çıkmıştı. 

Polisin öğrencileri taşıyan araçlara ateş açması sonucu 6 kişi yaşamını yitirmiş, 25 kişi yaralanmıştı. Çatışmaların ardından bir grup öğrenci, olayın ertesi günü polis tarafından gözaltına alınırken görülmüş, daha sonra kendilerinden haber alınamamıştı. 

Ülkede büyük öfke yaratan ve protestolara yol açan olayın ardından kentten kaçan eski Iguala Belediye Başkanı Jose Luis Abarca ve eşi Maria de los Angeles Pineda, 4 Kasım 2014’te ülkenin başkenti Meksika’da yakalanmış, organize suç işlemek, cinayet ve insan kaçırmak suçlamalarıyla tutuklanmıştı.

Guerrero Valisi Angel Aguirre Rivero da 23 Ekim’de istifa etmişti.

Hükümet, öğrencilerin polis tarafından Guerreros Unidos adlı uyuşturucu karteline teslim edildiğini, çete üyelerinin de öğrencileri öldürüp cesetlerini Cocula’daki çöp alanında yaktığını açıklamıştı.

Amerikalılar Arası İnsan Hakları Komisyonu (IACHR) tarafından atanan uluslararası uzmanlarsa hükümetin açıkladığı senaryonun doğru olamayacağını savunmuş ve soruşturmadaki ciddi eksikliklere dikkati çekmişti.

Merkezi Washington DC’de yer alan, aralarında ABD, Brezilya ve El Salvador gibi ülkelerin olduğu Amerikan Devletleri Örgütü’nün bir parçası olarak otonom faaliyet gösteren IACHR, Nieto’nun komisyonun itibarını zedelemeye çalıştığını ve soruşturmalara engel olduğunu da iddia etmişti.

2018’de Nieto’nun ardından göreve gelen Obrador ise suçluların bulunması için hakikat ve uzlaşma komisyonunu kurmuştu.

Encinas, Nieto hükümetinin yayımladığı raporu “devletin en üst kademesinde örgütlenmiş güç aygıtının yönettiği, hakikati örtbas eden bir hamle” diye niteledi.

(İndyturkish)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑