LGBTİQ+

Published on Mart 10th, 2022

0

Hasta Politik Kadın ve LGBTİ+ Tutsaklara Özgürlük Platformu kuruldu

Hasta Politik Kadın ve LGBTİ+ Tutsaklara Özgürlük Platformu kuruluşunu duyurdu. Pek çok kadın örgütü, akademisyen, gazeteci ve her kesimden kadınların ve LGBTİ+’ların bileşeni olduğu platform, ilk olarak Paris’te düzenlenen 8 Mart etkinliklerine katıldı ve Fransa’da hasta, kadın ve LGBTİ+ tutsakların sesi olacağını duyurdu.

Hasta Politik Kadın ve LGBTİ+ Tutsaklara Özgürlük Platformu Fransa’da kuruluşunu ilan etti. Sosyalist Kadınlar Birliği ve Avrupa Demokratik Kadın Hareketi başta olmak üzere akademisyenler, gazeteciler, insan hakları savunucuları ve işçilerin de bileşeni olduğu platform ilk eyleminde Paris’te gerçekleşen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamalarına katıldı.

Türkiye hapishanelerinde adı konulmamış idam cezasının karşısında güçlü bir kadın iradesi oluşturma ihtiyacıyla yola çıkan platform bileşenleri, bundan sonra hasta tutsak kadın ve LGBTİ+’ların Fransa’daki sesi olacağını haykırdı.

Platform ayrıca 4 farklı dilde hazırladıkları dosyada Türkiye ve Kürdistan hapishanelerinde ölümle karşı karşıya olan hasta tutsakların durumunu ortaya koydu. Politik tutsakların hapishanede kaldıkları süre içerisinde işkenceye varan pek çok keyfi uygulamanın yapıldığı belirtilen dosyada, hapishanelerden sürekli ölüm haberleri alındığı vurgulandı.  

Ülke hapishanelerinde 600’ü ağır 2bin hasta tutsak olduğu ve bunlardan 66’sının durumu ağır olmak üzere 110’unun kadın tutsaklar olduğu kaydedilen dosyada, hapishanelerde yaşanan en acil sorunlar ise aşırı kalabalık, ısıtılmayan ve havalandırılmayan koğuşlar, revire geç çıkarılma, yanlış tedavi ve teşhis, hastaneye sevklerin geç yapılması ya da hiç yapılmaması, çıplak arama işkencesi ve tek kişilik hücreler olarak ifade edildi.

Platform, Adli Tıp Kurumunun siyasi iktidar tarafından özellikle politik tutsaklara yönelik ikinci bir cezalandırma aracına dönüştürüldüğünü kaydederek, taleplerini şöyle sıraladı:
🔹”Şu anda ölümün sınırına gelmiş, ağır hasta ve tedavi ihtiyacı olan tüm kadın tutsaklar ve LGBTİ+’ların durumları tam teşekküllü hastaneler tarafından değerlendirilmeli ve bu raporlar doğrultusunda derhal hapishanelerden çıkartılmalıdır.
🔹Tedavileri ailelerin yanında sürdürülmeli ve sağlık giderleri devlet tarafından karşılanmalıdır.
🔹Adli Tıp Kurumu sağlık sebebiyle infazın ertelenmesi raporlarında son ve veya tek merci olmaktan çıkarılmalıdır.
🔹Sağlık sebebiyle infazın ertelenmesi kararlarında cumhuriyet savcılarının ve kolluk güçlerinin takdir yetkisi kaldırılmalı, hastanelerin verdiği raporlar esas alınmalıdır.
🔹Hasta mahpusların infazının ertelenmesi önünde engel oluşturan ‘toplum güvenliği bakımından tehlike oluşturmayacağı’ kriteri kanundan çıkartılmalıdır.”

Hasta Politik Kadın ve LGBTİ+ Tutsaklara Özgürlük bileşenleri, Avrupa’da yaşayan göçmenleri ve göçmen örgütlerini, Fransız demokratik kitle örgütlerini hasta politik tutsak kadınlar ve LGBTİ+ların yaşam haklarını savunmaya ve eylemlerine güç katmaya çağırdı.

(ETHA)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑