Halklar ve İnançlar

Published on Haziran 15th, 2021

0

Hatimoğulları: 106. yılında Sayfo’yu kınıyor, Süryani halkının acısını paylaşıyoruz

Sayfo’nun 106. yılında yaşamını yitirenlerin anan HDP Milletvekili Hatimoğulları, “Süryani halkının beklentisi özür ve yüzleşmedir ve bu beklentinin karşılanması, eşit yurttaşlık temelinde yaşamak için atılacak önemli bir adım olacaktır” dedi.

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları Oruç, “106. yılında Sayfo’yu kınıyor, Süryani halkının acısını paylaşıyoruz” başlıklı açıklama yaptı.

Açıklamada, “Bu topraklar, halklara ve kültürlere yönelik suçların ve acıların tanığıdır. Tekçi zihniyetle Hıristiyan toplumlarını yok etme politikası uygulanmıştır. Mezopotamya’nın kadim halklarından Süryanilerin uğradığı soykırım tarihe kılıç anlamına gelen ‘Sayfo’ adıyla geçmiştir. 15 Haziran Süryanilere uygulanan soykırımı anma günü olarak kabul edilmektedir” denildi.

1915 öncesinde şimdiki Türkiye sınırları içerisinde 500 binin üzerinde Süryani Asuri-Arami-Keldani yaşamaktayken, bugüne gelindiğinde Türkiye’de yaşayan Süryani sayısı 25 bine kadar gerilediği belirtilen açıklamada, “Yıllar içinde de sistematik baskı uygulamaları, nefret söylemleri ve saldırıları devam etmiştir. Devlet politikası olarak tekçi uygulamalar süregelmektedir” ifadeleri kullanıldı.

SÜRYANİ HALKI ÖZÜR VE YÜZLEŞME BEKLİYOR
Süryani halkının başta okul ve ibadethane açma talepleri olmak üzere hiçbir kolektif hakkına izin verilmezken, şahıs ve vakıf mülklerine sistemli bir şekilde el konulduğunu, bu politikalara sürekli artan nefret söylemi ve saldırılarında da eşlik ettiği belirtilen açıklamada, “Yıllar sonra boşaltılan köylerine geri dönen Süryaniler ölümle ve kaybedilmeyle karşı karşıya bırakılmaktadır. Bugün Süryani halkının beklentisi özür ve yüzleşmedir ve bu beklentinin karşılanması, eşit yurttaşlık temelinde yaşamak için atılacak önemli bir adım olacaktır” diye vurgulandı.

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, “Nefret söylemlerine ve saldırılarına karşı dayanışmayı yükseltirken, farklı halkların ve inanç gruplarının kültürlerini, anadillerini, kimliklerini özgürce kullandıkları ve geliştirdikleri bir ülke olmak için mücadelemizde kararlı olduğumuzu bir kez daha ifade ediyoruz. 106. yılında Süryani Soykırımında hayatını kaybedenleri saygıyla anıyoruz” dedi.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑