Halklar ve İnançlar

Published on Nisan 20th, 2022

0

HDP, Çarşema Sor Bayramını kutladı

HDP, Çarşema Sor Bayramını kutlayarak, “Êzidîlerle dayanışarak bu şiddet sarmalından hep birlikte çıkacağız” dedi.

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonundan Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı Tülay Hatimoğulları, yazılı açıklama yaparak, Êzidî Halkının Çarşema Sor Bayramını kutladı.

Hatimoğulları, “Êzidî halkı tarafından ilkbaharın başlangıç günü olarak kabul edilen ve yeni yılın ilk günü olarak kutlanan Çarşema Serê Nîsanê yani Çarşema Sor; hem evrenin hem de dünyanın maya tuttuğu gündür” diyerek, şunları da kaydetti:

‘BİNLERCE KADIN VE ÇOCUĞUN AKIBETİ BELİRSİZ’

“Dili, kültürü, kimliği ve inancı sebebiyle Êzidîler; sonuncusu Şengal’de olmak üzere 73 defa katliama uğradı. 73’üncü ferman tüm dünyanın gözü önünde yaşanırken, soykırımın gerçekleştiği 2014’ten bugüne IŞİD çetelerinin elinde esir tutulan binlerce kadın ve çocuğun akıbetleri halen belirsiz. 18 Nisan’da, Çarşema Sor Bayramı arifesi sayılan günlerde Êzidîler bir kez daha saldırıya uğradı. Êzidî halkının yaşadığı acıları yürekten hissediyoruz. Onlarla dayanışarak bu şiddet sarmalından hep birlikte çıkacağız. Ve bayramları acılarla değil, bayram tadında kutlayacağımız günleri hep beraber göreceğiz. 

Êzidîler için mutlak iyiliği temsil eden Çarsema Sor Bayramının, Êzidî kadın ve çocukların kurtuluşunun ve Êzidî halkının özgürlüğünün müjdeleyicisi olmasını umut ediyoruz.

Halkların ve inançların bir arada özgürce yaşayabileceğine olan inancımızla; yeni yaşamın simgesi olan Çarşema Sor Bayramının; bütün insanlık için barışa, özgürlüğe, adalete ve eşitliğe vesile olmasını diliyor, kadim Êzidî halkının bayramını kutluyoruz.

Cejna pîroz Çarşema Sor ya Gelê Êzidî pîroz be!”

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑