İnsan Hakları

Published on Mayıs 3rd, 2022

0

İdam tehlikesi bulunan Khajavi: Geri gönderileceğim kesinleşti

İdam tehlikesi bulunan İranlı bir Hristiyan Gholam Reza Khajavi, ETHA’ya ulaştı ve geri gönderileceğini belirtti. Sesinin duyulmasını isteyen Khajavi, “60 yaşımdayım ölümden korkum yok, benim tek korkum ölmeden gerçeklerin ortaya çıkmamasıdır” dedi. 

İranlı bir Hristiyan Gholam Reza Khajavi, 3 aydır Aydın Geri Gönderme Merkezi’nde tutuluyor. Daha önce ajansımıza ulaşan Khajavi, kadınları seks işçiliğine zorlayan bir çeteyi ihbar ettiği için hedef alındığını, bu nedenle İran’a geri gönderileceğini duyurmuştu. 

Yıllarca baskıcı İran rejimine karşı kadın ve çocukları hakları için mücadele eden Khajavi, 2009 yılında Türkiye’ye iltica etmişti. Çeteyi ihbar ettikten sonra hedef gösterilen ve tehdit edilen Khajavi çeteyle işbirliği yapan İlhan isimli polis tarafından  “Ben şimdi sana göstereceğim, seni İran’a şutlayacağım” tehdide uğradı. Göçmenlik dosyası yakılan Khajavi, Ocak ayında karakola çağrıldı apar topar gözaltına alınarak Aydın Geri Gönderme Merkezi’ne götürüldü. 

İranlı Hristiyan Khajavi, İran’ın kendisini Türkiye’den istediğini ve ülkeye döndüğü takdirde idam edileceğini kaydederek dayanışma çağrısında bulunmuştu. 

Khajavi ile bugün tekrar görüştük. Çetecilerin fotoğraflarını paylaştığı sosyal medya hesaplarının kapatıldığını ve kendisine yönelik yaklaşımlardan yakın tarihte geri gönderileceğini anladığını belirten Khajavi, şu ifadeleri kullandı:

‘İRAN MOLLA REJİMİNE GERİ GÖNDERİLECEĞİM KESİNLEŞTİ’
“İranlı bir aktivistim, 25 yıllık İran’da faşist terör Molla Rejimi’ne karşı mücadele veriyorum. 13 yıldır Türkiye’de mülteci olarak kendi ayaklarımın üzerinde kalmaya çalışırken üç aydan uzun süredir Aydın Geri Gönderme Merkezi’ndeyim. Yakında İran Molla rejimine geri gönderileceğim kesinleşti. Bir fuhuş çetesini şikayet ettiğim halde ben suçlu duruma düşürüldüm, yapmadığım şeylerle suçlandım.

‘HİÇBİR ZAMAN VAZGEÇMEYECEĞİM’
Hazırlanan dosyamı incelediğinizde dosyamda ne kadar hata olduğu ortaya çıkıyor. Ne kadar taraf tutulduğu ortaya çıkıyor bundan dolayı şikayetçiyim. Şikayetimden hiçbir zaman vazgeçmeyeceğim sayılı günler kaldı her an İran’a geri gönderilebilirim; size soruyorum bir göç idaresi sorumlusu nasıl oluyor da bir mültecinin evine gidip geç saatlere kadar içki, yemek masasında oturabiliyor orada aynı evde fuhuş çetesinin patronları ve iki Arap uyruklu kadınla aynı masada oturabiliyor. 

‘ÖLMEKTEN DEĞİL GERÇEKLERİN ORTAYA ÇIKMAMASINDAN KORKUYORUM’
Suç değilse o zaman ben neden bundan dolayı suçlanıyorum da ölüme gönderiliyorum. Dünya basını beni konuşurken, hakkımdaki gerçekleri ortaya çıkarmaya çalışıyorken ben neden hala bile bile ölüme gönderiliyorum. 60 yaşımdayım ölümden korkum yok, benim tek korkum ölmeden gerçeklerin ortaya çıkmamasıdır. 

Umarım herkes sesimi duyar…” (ETHA)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑