İsveç

Published on Eylül 11th, 2022

0

İsveç’te halk sandık başında, gözler aşırı sağın yükselişinde

İsveç’teki son anketlere göre iktidar partisinin içinde olduğu sol blok ile aşırı sağcı parti İsveç Demokratları’nın yer aldığı sağ blok arasındaki fark yüzde 1’den daha az.

İsveç’te halk, genel ve yerel seçimler için sandık başına gitti. Yerel saatle 08.00’de başlayan oy kullanma işlemi, saat 20.00’de sona erecek.

Seçim sonucunda ülkeyi 4 yıl yönetecek yeni hükümet ve yerel belediye başkanları belli olacak.

Sandık çıkış sonuçlarının yerel saatle 21.00’de duyurulması bekleniyor. Bu ilk tahminin ardından oyların tamamının sayılmasından sonra geçici sonuçlar açıklanacak.

Resmi sonuçların açıklanmasının ise haftalar sürebileceği belirtiliyor. İsveç’te halihazırda mecliste temsil edilen 8 siyasi parti, parlamentoda 349 sandalye bulunuyor.

SOL BLOKLA AŞIRI SAĞIN İÇİNDE OLDUĞU BLOK ARASINDA FARK ÇOK AZ

İsveç basınında genel seçim öncesi yapılan yorumlarda, sol blokun seçimi kıl payı kazanacağı ve hükümetin uzun süren pazarlıklardan sonra bile kurulmasının zor olacağı görüşü hakim.

Sol blokta, Sosyal Demokrat Parti, Yeşiller ve Çevre Partisi ile Sol Parti bulunuyor.

Sağ bloktaki Merkez Partisi, aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi (SD) ile hükümet kurulmayacağını ilan ederek bu seçime sol bloktan katılma kararı almıştı.

Sağ blokta ise Muhafazakar Parti, Hristiyan Demokrat Parti, Liberal Parti ve aşı sağcı İsveç Demokratlar Partisi yer alıyor.

Aftonbladet gazetesinin haftasonu yaptığı bir kamuoyu yoklamasına göre seçimlerde Başbakan Magdalena Andersson’un Sosyal Demokratları ve müttefiki sol blok oyların yüzde 49,6’sını, aşırı sağcı İsveç Demokratlar Partisi’nin yer aldığı sağ blok ise oyların yüzde 49,4’ünü alacak.

2018’DE EN FAZLA OYU SOSYAL DEMOKRAT PARTİ ALMIŞTI

İsveç’te 9 Eylül 2018’te yapılan ve katılımın yüzde 87 olduğu son genel seçimde, Sosyal Demokrat Parti yüzde 28,6’lık oyla birinci parti olmuştu.

Ana muhalefetteki ılımlı Muhafazakar Partisi de yüzde 19,84 ile ikinci sırada yer almıştı.

Bu sonuçlardan sonra Sosyal Demokrat Parti ile Yeşiller ve Çevre Partisi, azınlık sol hükümeti kurarak 3 yıl bu görevi yürüttü. Yeşiller ve Çevre Partisinin 2021’de hükümetten çekilmesi üzerine Sosyal Demokrat Parti yoluna tek başına devam etti.

(artı gerçek)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑