Barış

Published on Eylül 2nd, 2022

0

Kadıköy’de 1 Eylül Barış Günü açıklamasına polis saldırdı

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin 1 Eylül Dünya Barış Günü açıklamasına katılmak isteyen Barış Anneleri gözaltına alındı. Bu keyfi uygulamayı sloganlarla protesto eden kitleye de saldıran polis, 75 kişiyi işkenceyle gözaltına aldı.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılmak istenen açıklamaya polis şiddeti damgasını vurdu.

Eylemen video görüntüsü:
https://1649452211.rsc.cdn77.org/vod/2022-09-01-istanbul-kadikoy-1-eylul-aciklamasina-polis-saldirisi_1.mp4

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Kadıköy’de bulunan İskele Meydanı’nda, “Savaş Kaybettirir, Barış Kazandırır” şiarıyla kitlesel eylem gerçekleştirdi. Emek güçleri, işçiler, siyasetçiler, Barış Anneleri İnsiyatifi üyeleri, Adalet Nöbeti tutan tutsak yakınları, Cumartesi Anneleri, kadın örgütü temsilcileri, hukukçular, hak savunucuları, kadınlar, gençler ve çok sayıda kişinin katıldığı eylemde, “Jin jiyan azadi”, “Jin jiyan aşiti”, “Ne savaş, ne işgal, ne silahlanma, ne de yayılmacı politikalar, barış hemen şimdi”, “Kürtlere özgürlük Ortadoğu’ya barış”, “Kahrolsun ezen ulus şovenizmi” pankartları açıldı. Meydanda bayrakları ve flamalarıyla bir araya gelen yüzlerce kişi, “Savaşa hayır barış hemen şimdi”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganı attı.

Eylemin yapıldığı meydanın çevresi ise yüzlerce polis ve barikatlarla kapatıldı.

BARIŞ ÇAĞRISINA GÖZALTI

Barışı simgeleyen beyaz tülbentlerle Kadıköy Eminönü İskelesi’nden meydana yürümek isteyen Barış Anneleri, polis tarafından etrafları sarılarak gözaltına alındı. Bu keyfi uygulamayı karşı annelerin gözaltına alındığı Eminönü İskelesi’ne doğru yürüyen kitleye polis saldırdı. Barış Annesi Zeynep Calıhan, HDP Kadıköy İlçe Eşbaşkanları Koray Türkay ve Nurten Karagöz’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi işkenceyle gözaltına alındı.

Tüm engelleme ve saldırılara rağmen kitle, “ Faşizme karşı omuz omuza” sloganı eşliğinde açıklamanın yapıldığı İskele Meydanı’na kadar yürüdü. Saldırıyı protesto etmek için basın açıklaması yapmayan İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, “Faşizme geçit yok” mesajını verdi.

 ABDULLAH ÖCALAN’A SELAM GÖNDERİLDİ

Meydanda bulunan kitle ise cezaevlerindeki “katliam ve işkencelere” karşı uzun süre sloganlar attı. İmralı Cezaevi’nde tutulan Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a da selam gönderen yüzler hep bir ağızdan, “Selam selam İmralı’ya bin selam” sloganı attı. Kitle ayrıca cenazesi 7 yıl sonra babasına kutuda verilen Hakan Arslan için de, “Hakan Arslan ölümsüzdür”, “Şehîd namirin” sloganı attı.

‘ANNELER ONURUMUZDUR’

Meydanda bulunan kitle ise anneler gelmeden eylemi gerçekleştirmeyeceklerini dile getirerek, “Barış isteyen annelerin gözaltına alınmasını kabul etmiyoruz” sözleriyle tepki gösterdi. Kitle bu esnada sık sık, “Bijî berxwedana zindanan”, “Siyasi tutsaklar onurumuzdur”, “Bijî berxwedana dayikan”, “Jin jiyan azadî”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek”, “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganı attı. Daha sonra meydandaki yüzlerce kişi gözaltıları almak için Eminönü İskelesi’ne doğru, “Bijî berxwedana zindanan”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Kürdistan faşizme mezar olacak” sloganlarıyla yürüdü. Çevredeki halk da yürüyüş esnasında kitleye alkışlarla destek verdi.

‘KÜRTLER ÖLDÜRMEKLE BİTER Mİ SANIYORSUNUZ?’

Öte yandan Eminönü İskelesi önünde HDP bayrağı taşıyan bir kadın işkence ile gözaltına alındı. İskelede, uzun süre ablukada tutulduktan sonra aralarında Barış Anneleri ve Adalet Nöbeti tutan tutuklu yakınlarının da olduğu yaklaşık 75 kişi işkence edilerek ters kelepçe ile gözaltına alındı. Gözaltı aracının camından barış işareti yapan kişilere iskeledeki kitle alkışlar ve sloganlarla karşılık verdi. Polis saldırısı ve işkencesine tepki gösteren kitle burada, “Kürtlere kutularda cenazelerini veriyorsunuz. Bu insanlığa sığar mı? Kürtleri öldürmekle biter mi sanıyorsunuz? Barış isteyen annelerden ne istiyorsunuz, insanlığa sığar mı bu” sözlerini kullandı. Bu esnada çekim yapan gazetecilere de müdahale edilerek biber gazı sıkıldı.

Meydanda sık sık, “Bijî berxwedana zindanan”, “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları attı. Binler, Barış Anneleri, tutuklu yakınları ve 80’e yakın kişinin Barış Günü’nde “hukuksuzca” gözaltına alınması nedeniyle protesto amaçlı açıklama yapmayacaklarını dile getirdi. Kitle, “Bijî berxwedana dayikan” sloganı ve alkışlar ile eylemi sonlandırdı. (ANF)
         

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑