Küba

Published on Ekim 1st, 2022

0

Kübalılar elektrik kesintilerine karşı sokakta

Küba’yı hafta içinde vuran Ian Kasırgası’nın ardından yaşanan elektrik kesintilerine karşı başkent Havana’da yüzlerce kişi iki gündür protesto eylemi yapıyor.

Karayipler’deki ada ülkesi Küba’nın başkenti Havana’da iki gecedir Ian Kasırgası’nın ardından ülkede yaşanan geniş çaplı elektrik kesintileri protesto ediliyor.

Reuters haber ajansına göre, perşembe ve cuma günkü eylemler, 2021’de binlerce kişinin katıldığı hükümet karşıtı eylemlerden beri ülkede yaşanan en geniş katılımlı protesto oldu.

Reuters’a göre, Havana’nın batısındaki Playa ile diğer semtlerde cuma akşamı sokağa çıkan yüzlere kişi “Işıkları açın” sloganları attı. Eylemlerde ayrıca Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel aleyhine sloganlar atıldı.

Küba’nın ardından Porto Riko ve ABD’yi vuran, şiddetli rüzgarlar ve yağışla çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine yol açan Ian Kasırgası, adadaki ana elektrik şebekesinde arızaya yol açmış ve ülkeyi salı gününden bu yana elektriksiz bırakmıştı.

Kübalı yetkililer cuma günü yaptığı açıklamada iki milyon nüfuslu Havana’daki hane ve işyerlerinin yüzde 60’ına elektrik verilmeye başlandığını duyurdu

Yetkililer gelecek hafta başına kadar başkentin tamamına elektrik vermeyi umduğunu açıklarken başkent dışındaki diğer bölgelerde kesintilerin sürdüğü belirtiliyor.

Kasırga Küba’da iki kişinin ölümüne ve Küba’dan ABD’ye tekneyle geçmek isteyen 20 kişinin denizde kaybolmasına yol açmıştı.

(artı gerçek)

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑