İsviçre

Published on Ekim 3rd, 2021

0

Mülteci karşıtı politikalara karşı Bern’de eylem

İsviçre’nin başkenti Bern’de mültecilik karşıtı politikalara karşı yürüyen örgütler, çeşitli nedenlerle sığınmacı olarak ülkelerini terk eden göçmenlerin barınma, can güvenliği, sağlık ve ekonomi koşullarının iyileştirilmesini istedi.

İsviçre ve Avrupa devletlerinin sığınmacılara yönelik sürdürdüğü göçmenlik karşıtı politikalara karşı ‘Mültecilere özgür ve onurlu bir yaşam hakkı istiyoruz’ talebiyle başkent Bern’de bir gösteri düzenlendi. 

Her kesimden göçmen örgütler ve sivil toplum kurumlarının çağrısıyla düzenlenen gösteri için 2 bini aşkın kişi Schützenmatte meydanında bir araya geldi.

Aralarında 3Rosen gegen Grenzen, Autonome Schule Zürich, Kalma Hakkı (FR, NE, VD), Selecthumanity, evakuierenJETZT, Freiplatzaktion Zürich, Migrant Solidarity Network, göçmenlerin öz örgütlenmesi PangeaKolektif, Poya Solidaire, Solidarité Tattes, Solidarités front , İzolasyonu Durdur ve Rota kurumları tarafından oluşturulan mültecilerle dayanışma ağı adına burada açıklamalar okundu.  

Öncelikli olarak İsviçre devletinden Afganistan’da Taliban rejiminden kaçan ailelerin güvenliklerinin sağlanarak, mülteci statülerinin kabul edilmesi talep edildi.

Göçmen kurumlar adına yapılan ortak açıklamada, çeşitli nedenlerle sığınmacı olarak ülkelerini terk eden göçmenlerin barınma, can güvenliği, sağlık ve ekonomi koşullarının iyileştirilmesi istendi. 

Mülteci yerleşkelerinin suç merkezleri olarak görülerek, ani polis baskınları düzenlendiği, mültecilere günlük rutin polis kontrolleri yapıldığı ve sığınmacıların yasa dışı olarak görüldüğüne dikkat çekilerek, “Mültecilik yasa dışı değildir” denildi.

Ayrıca Dublin Antlaşması gerekçe gösterilerek göçmenlerin ikinci bir ülkeye zorla gönderilmesine karşı İsviçre’nin bu antlaşmadan bir an önce çekilmesi de istendi. İnsani yaşam koşullarından yoksun başta Moria mülteci yerleşkesi olmak üzere kampların kapatılması ve koşulların iyileştirlmesi de eylemcilerin talepleri arasındaydı.

Konuşmaların ardından kitle, “Mülteciler illegal değildir’, ‘İzolasyonu durdurun’ sloganlarıyla kent merkezine doğru yürüyüşe geçti.

Yaklaşık 1 saat süren yürüyüşün ardından eylemciler, İsviçre Federal Parlamentosu önüne ulaşırken, parlamento binasının polis bariyerleriyle kapatılması dikkat çekti.

Eylem, göçmen kurumları tarafından burada da yaptığı açıklamaların ardından sonlandırıldı.

(Öner Polat – ANF)


Eylemin video görüntüsü:
https://1649452211.rsc.cdn77.org/vod/2021-10-02-bern-m%C3%BClteci-karsiti-politikalara-karsi-eylem_1.mp4

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑