Dünya

Published on Ekim 19th, 2021

0

Netflix çalışanları greve gidecek

Netflix çalışanları, aralarında platformun transfobik içeriğinin zarar verici olduğunu kabul etmesini istedikleri bir talep listesi gönderdi.

Online film, dizi, belgesel izleme platformu Netflix, ‘stand-up’ gösterisi olan Dave Chappelle’in “The Closer” isimli şovundaki transfobik şakalar nedeniyle eleştiriliyor. Platform çalışanları konuyla ilgili bir talep listesi gönderdi.

Talep listesinde grup, Netflix’in zararın sorumluluğunu üstlenmesini ve özellikle transfobik dil, kadın düşmanlığı, homofobi, nefret söylemi içeren içeriklerin kaldırılmasını talep etti. Ve Netflix’ten, nasıl transfobik içeriğe yatırım yapıyorsa daha temiz içerik için de yatırım yapmasını istedi.

Geçen hafta, Netflix eş CEO’su Ted Sarandos, Dave Chappelle’i eleştirenlere yanıt vererek iddiaları reddetti ve “Bazı çalışanlar aynı fikirde olmasa da ekrandaki içeriğin doğrudan gerçek dünyaya zarar vermediğine dair güçlü bir inancımız var” diye yazdı.

Platform, ayrıca geçen hafta grevi ve protestoları organize ettiği bildirilen bir çalışanın da işine son verdi. Netflix, Chappelle’in özel bölümünü izleyen kişi sayısı ve Netflix’in bunun için ne kadar ödediği ile ilgili ayrıntıları sızdırdığı için çalışanı işten çıkarmıştı.

Sızan bilgilere göre, Netflix Chappelle’in son özel bölümü için 24.1 milyon dolar ödedi.

Gelişmelerin ardından bin kadar çalışanın 20 Ekim’de greve çıkacağı kaydedildi.

(Sputnik)

Foto: Tumisu – Pixabay

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑