Latin Amerika

Published on Ağustos 14th, 2022

0

Petro’nun ilk işi zenginden daha fazla vergi almak

Geçtiğimiz hafta yemin ederek göreve başlayan Kolombiya’nın solcu cumhurbaşkanı Gustavo Petro’nun ilk işi, zenginlerden daha fazla vergi alınmasını sağlayan yasayı hazırlamak oldu.

Haziran ayında Kolombiya’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda yüzde 50,47’lik bir başarı elde ederek seçilen 62 yaşındaki eski gerilla Gustavo Petro, 7 Ağustos 2022’de yemin ederek iktidarı devralmıştı.

Kolombiya’nın ilk solcu cumhurbaşkanı olarak tarihe geçen Petro, kabinesini kurup iş başı yaptıktan hemen sonra seçmene verdiği vaatlerin ilkini gerçekleştirmek için harekete geçti. Ülkenin yeni Maliye Bakanı José Antonio Ocampo yemin ederek görev başlamasından bir gün sonra Petro hükümetinin hazırladığı yeni vergi yasasını kongreye sundu.

ÇEVREYE ZARAR VERENLERDEN DAHA FAZLA VERGİ

Petro hükümetinin yeni vergi reformu yasası, ülkenin zengin kesiminden daha fazla vergi alınmasını öngörüyor. Aynı zamanda vergi kaçakçılığının önüne geçilmesi için de önemli tedbirleri içeren yeni yasa, aylık 10 Milyon Pesos’tan (yaklaşık 2300 Dolar) daha fazla kazanan ve Kolombiya’da orta sınıfın üstü olarak görülen kesimleri kapsayacak.

Yeni yasa, çevreye zarar veren, yurt dışına altın, petrol ve diğer ham maddeleri satanlar ile sağlığa zarar veren ürünleri üreten şirketlerden de daha fazla vergi alınmasını öngörüyor. Önümüzdeki günlerde kongreden geçmesi beklenen yeni vergi yasasıyla birlikte sadece 2024’de 26 Milyar Peso (yaklaşık 6 Milyon Euro) devletin kasasına girecek.

MUHALEFETTEN ANTİ-PROPAGANDA

Cumhurbaşkanı Gustavo Petro alınacak daha fazla verginin ise açlık ve yoksullukla mücadelede kullanılmasını planlıyor.

Ancak Petro’nun bu ekonomik reform planı ülkede sert tartışmaları da birlikte getirdi. Muhalefette olan muhafazakar politikacı Enrique Gómez sanal medya hesabında “Sosyalizm herkesin malına çökmeyi haklı görüyor” derken, eski Cumhurbaşkanı Iván Duque ise “Yeni vergi yasası toplumun alt kesimlerini vuracak, örneğin dondurma ve sosislere yüzde 10 zam gelecek” iddiasında bulundu.

Solcu cumhurbaşkanı Petro zaten iktidara gelmeden önce bu vaatlere bulunmuş, en zengin ve en fakir arasındaki farkı azaltma sözü vermişti. Halkın yüzde 40’a yakının yoksul olduğu Kolombiya’da geçtiğimiz ay yıllık enflasyon yüzde 10,2 olarak kayda geçerken, işsizlik yüzde 11,7’de kaldı.

(ANF)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑