Türkiye

Published on Temmuz 10th, 2022

0

Tutuklu kadın gazetecilerden mesaj: Dayanışma büyütür

Tutuklu kadın gazeteciler gönderdikleri mesajda, her koşulda yazmaya devam edeceklerini belirterek, “Dayanışma bizi büyütür” dedi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında 16 Haziran’da tutuklanan 16 gazeteciden JINNEWS Müdürü Safiye Alağaş ile gazeteciler Neşe Toprak, Elif Üngür ve Remziye Temel, tutuklu bulundukları Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nden mesaj gönderdi.

Tutuklu gazetecilerle dayanışma gösterenleri selamlayan gazeteci Safiye Alağaş, tutuklamayla kadın mücadelesini yansıtan JINNEWS’in hedef alındığını söyledi. Alağaş, JINNEWS’e yönelik saldırıların erkek egemen devletin kadınların gücünden ne kadar korktuğunun bir göstergesi olduğunu belirterek, “Gazeteciliği savunmanın ve sahiplenmenin daha çok büyütüleceğinden eminiz. Meslektaşlarımla birlikte habere tekrar çıkacağım günlerin umuduyla” mesajını paylaştı.

‘Her koşulda yazarız’

Gazeteci Neşe Toprak, dayanışmanın sürdürülmesinin mutlu ettiğini ifade ederek, kitap okumak ve resim çizmekle zamanını geçirdiğini ancak cezaevi idaresi tarafından kendisine boya kalemlerinin verilmediğinin aktardı. Toprak, “Bu çok da önemli değil, bizler her koşulda yazıp çizeriz. Dayanışan herkese teşekkürler” dedi.

Moral ve motivasyonlarının iyi olduğunu aktaran Remziye Temel, “Haklı olduğumuzu biliyoruz. Sadece meslektaşlarımızı merak ediyoruz. Çalışmalarımızı her koşulda devam ettirmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Gazeteci Elif Üngür, cezaevinde okumalarına devam ettiğini belirterek, “İlk günlerdeki yorgunluğu attık. Dayanışma bizi büyütür, herkese teşekkürler” mesajı gönderdi.

(Karınca)

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑