Türkiye

Published on Şubat 5th, 2021

0

Twitter, Soylu ve Bahçeli’nin Boğaziçi ile ilgili tweetlerini sildi

Sosyal medya platformu Twitter, İçişleri Bakanı faşist Süleyman Soylu’nun Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik paylaştığı iki tweetini siteden kaldırmasının ardından dün de (4 Şubat) MHP Genel Başkanı faşist Devlet Bahçeli’nin Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine yönelik attığı bir tweeti siteden kaldırdı.

Twitter, hem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, hem de MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Boğaziçi Üniversitesi eylemleriyle ilgili attıkları tweetleri siteden kaldırdı. Tweetlerin kaldırılmasına sebep olarak “nefret söylemi ve platformun kullanım kurallarının ihlali” gösterilirken, hükümete yakın pek çok isim, sosyal medya platformunun kararına tepki gösterdi. 

İçişleri Bakanı Soylu, kendisinin ardından Bahçeli’nin tweetinin kaldırılmasının ardından yine platform üzerinden paylaştığı gönderide “Emperyalizmin bu oyuncağı, insanlığı teslim alamaz” ifadelerini kullanırken Bahçeli’nin kaldırılan tweetine ait bir görsel paylaştı.

Twitter, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ndeki etkinliklerle ilgili bir paylaşımına, “LGBTİ+ bireylere yönelik nefret söylemi içerdiği” gerekçesiyle kısıtlama getirmişti. Soylu, Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolar kapsamında düzenlenen bir sergide Kabe resmi de içeren ve üzerinde LGBTİ+ bayrakları bulunan görselle ilgili gözaltına alınan dört öğrenci için “LGBT sapkını” ifadesini kullanmıştı.

Birçok sosyal medya kullanıcısı, Soylu’nun ve Bahçeli’nin tweetlerini, “nefret suçu işlediği” gerekçesiyle şikayet etmişti.

Devlet Bahçeli’nin partisi MHP tarafından, Bahçeli’nin tweetlerinin kaldırılması konusunda yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Sayın Bahçeli terörist ve öğrenci ayrımını ortaya koyduğu halde -ki bu emniyet tarafından da teyit edilmiştir- okyanus ötesinden Twitter buna tepki göstermiştir. Boğaziçi Üniversitesi önünde eylem yapan terör örgütleriyle irtibatlı ve iltisaklı olanlara Twitter ve Twitter’ın arkasındaki güçler destek vermiştir”.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın da Bahçeli’nin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımın Twitter tarafından kaldırılmasına ilişkin, “Twitter’ın tahakkümüne ve hadsiz müdahaleci davranışına cevap olarak bu sosyal medya kuruluşunun yayınları denetlenmelidir” dedi.

Tags: , , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑