Makaleler

Published on Eylül 6th, 2021

0

”Ulan oğlum bu ne hal?” | Can Dündar


Kendilerinden zayıf olanlara şiddet uygulayarak itirazları sindirme, kendini güvenceye alma yoluna gidiyorlar… Küçücük bir çocuğu, kurdeleyi erken kesti diye herkesin içinde başına vurarak cezalandırmanın, bundan başka izahı olamaz.

Sevgili dostlar,
Son Rize gezisi de gösterdi ki, Erdoğan’ın çocuklarla sorunlu bir ilişkisi var. AKP’li Cumhurbaşkanı, hafta sonu katıldığı tünel açılışında
çocukları vitrine koyarak sempatik görünmeye çalışıyordu. Ama tam tersi oldu: Kurdele kesmek için beklerken, kendisinden önce davranan küçük çocuğa kızıp kafasına vurdu. Kapı çalar gibi, kafa çaldı. Hemen ardından, fotoğrafa girmek için yanaşan bir uzun saçlı çocuğu, “Ulan oğlum ne bu hal… Geç şuraya” diye azarlayarak kenara yolladı.
Kamuoyu önünde yaşanan bu öfkenin kökenini, Erdoğan’ın çocukluğunda aramak lazım… Hakkında yazılan birçok biyografide açıkça baba şiddeti vurgusu var. Birçok araştırma, çocukluğunda ebeveyn şiddeti gören çocukların, içinde korku ve kaygı büyüttüğünü, asabiyet geliştirdiğini, güven eksikliği ve iletişim sorunu yaşadığını ortaya koyuyor. Üstelik, tanık olunan ya da bizzat yaşanan aile içi şiddet, genetik bir sıkıntı gibi, şiddete uğrayanın sonraki hayatında da travma yaratıyor. Şiddetle büyüyenler, çocuklarını da şiddetle büyütüyor.
Sadece bu da değil: Şiddet travması, kişiliğe de damgasını vurduğundan, şiddete muhatap olanlar, yetişkin olduklarında, sorunların çözümünde şiddeti bir yöntem olarak benimsiyor. Kendilerinden zayıf olanlara şiddet uygulayarak itirazları sindirme, kendini güvenceye alma yoluna gidiyorlar.
Küçücük bir çocuğu, kurdeleyi erken kesti diye herkesin içinde başına vurarak cezalandırmanın, bundan başka izahı olamaz.
Tabii Cumhurbaşkanı, herkesin gözü önünde çocuklara böyle davranınca, polisi de onu rol model kabul edip mesela İdil’de bisiklete binen çocuğu zırhlı araçla ezip öldürebiliyor ve hiçbir ceza almayacağının özgüveniyle çekip gidebiliyor.
Erdoğan’dan sonra önümüzdeki ilk işlerden biri, şiddeti mümkün mertebe devletten, toplumdan, aileden temizlemek ve bu çocukların, muhatap oldukları ya da izlemek zorunda kaldıkları şiddeti unutmaları, şiddetsiz bir dünyanın mümkün olduğuna inanmaları için kapsamlı programlar geliştirmek olmalı…


Can Dündar – Özgürüz – 06.09.2021

Tags:


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑