Halklar ve İnançlar

Published on Temmuz 2nd, 2022

0

2 Temmuz’da katledilenler Ulm’da anıldı

ADGB Ulm ve Alevi Dernekleri Platformu’nun ortak düzenlediği anma etkinliği Ulm “Alevi Kültür Merkezi ve Cemevi”nin salonunda gerçekleşti.

Avrupa Demokrat – Ercan KOÇAK (Ulm)

Açılış ve saygı duruşunun ardından Alevi Dernekleri Platformu (Aalen, Geislingen, Göppingen, Günzburg, Crailsheim), Krummbach, Ulm, Laichingen, Memmingen, Heidenheim) adına selamlama konuşması yapıldı. Ardından Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB) Ulm bileşenleri ADHF, AGİF, ATİF ve KON-MED adına Hasan Çelik konuşma yaptı. Çelik ‘Osmanlı’dan Cumhuriyete ve oradan günümüze kadar devam eden katliamların varlığına değindi. Bu katliam, soykırım ve sürgünlerin, tek devlet, tek din, yani tekçilik anlayışı üzerinde inşa edildiğine vurgu yaptı.

“Sur, Cizre, Suruç, Ankara Gar Katliamı esasta bu ideolojinin sonuçlarıdır. Bu anlamıyla ortak ve birlikte mücadelenin önemini küçümsememek gerekir” diyen Çelik’in konuşmasından sonra sinevizyon gösterimi yapıldı. Verilen aradan sonra Murat ve Çiğdem den dinleti sunuldu. Ardından Yazar Zafer Köse söz alarak ‘Sivas’ta yapılanlara değindi. Köse, birlikte ve ortak mücadelenin önemine dikkat çekti. Yazar Barış İnce ise Türkiye’de yaşanan genel süreci özetledi. Ekonomik ve siyasal sürece değindi ve mücadelenin önemine vurgu yaptı. Anmada, Zülfü Livaneli’nin etkinliğe gönderdiği kısa mesajı da dinletildi.

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑