Dünya no image

Published on Aralık 30th, 2021

0

2021’in en çok paylaşılan Facebook gönderisi Trump’la ilgili oldu

Muhafazakar papaz Franklin Graham, 186 bin kez paylaşılan Facebook gönderisinde “O, ilk sıraya kendi çıkarlarını değil, Amerika’yı koydu” yazmıştı

Bir veri analizine göre Donald Trump’ın milyarderler listesinde aşağı kaymasına dair bir yorum, bu yıl haberlerle ilgili en popüler Facebook gönderisi oldu.

2020’de Forbes’un “Dünya Milyarderleri” listesinde 1001. sırada yer alan Trump, 2021’de 1299. sıraya gerilemişti. Forbes’a göre eski ABD başkanı, başkanlığı boyunca yaklaşık bir milyar dolar (yaklaşık 11,8 milyar TL) kaybetti ve 2017’de 3,5 milyar dolar (yaklaşık 41 milyar TL) olan serveti bu yıl 2,4 milyar dolara (yaklaşık 28 milyar TL) geriledi.

Muhafazakar papaz Franklin Graham, Trump’ın düşen net servetinin onun özverisini yansıttığını savunarak bunu bir şekilde eski ABD başkanı için olumlu bir hikayeye dönüştürmeyi başarmıştı.

Graham, Nisan 2021’de Facebook’a, “Donald Trump para kazanmak veya makamından para çalmak amacıyla değil, bu ulusa dair harika şeyleri gelecek nesiller için korumak amacıyla elinden gelenin en iyisini yapmak için başkan oldu” diye yazmıştı.

Kendi çıkarlarına değil, Amerika’ya öncelik verdi.

Söz konusu gönderi 186 binden fazla kez paylaşıldı, 183 bin yorumla birlikte aralarında beğeninin de bulunduğu 967 bin tepki aldı. Sosyal medya gözlemcisi CrowdTangle’a göre, bunlar bahsi geçen paylaşımı 2021’in haberlerle ilgili en popüler Facebook gönderisi yaptı.

Bir okur, “Evet evet ve evet Amin” yorumunu yapmıştı.

Bir diğeri “Amin” diye yazmıştı.

O, tüm başkanların en iyisi ve en zekası [metinde geçen haliyle].

Trump’ı kınayarak yargılanmasını isteyen diğerlerinin yanıtları da gönderinin yorum sayısına eklendi.

Trump, ABD başkanı seçildiğinde kendi işlerinden el çekmeyi reddetmişti. Eleştirmenlerin etik dışı bulduğu ve Trump’ın kendine hizmet ettiği gerekçesiyle kınadığı bu karar aslında onun servetini azaltmış olabilir. Forbes’un Trump görevden ayrıldıktan sonra yaptığı hesaplamaya göre, eski ABD başkanı sadece varlıklarını nakde çevirip parayı S&P 500’e yatırsaydı bugün 1,6 milyar dolar (yaklaşık 19 milyar TL) daha zengin olacaktı. 

İşlerine liderlik etmekte aktif rol almaktan kendini alıkoyduğunu iddia etse de Trump bunun yerine, başkanlığı boyunca varlıklarını elinde tutmuştu.

Bu süre içinde Trump’ın mülklerinin çoğu büyük çapta para kaybetti. Eski ABD başkanının Trump markasını sattığı lisanslama işi, özellikle kutuplaştırıcı başkanlığı ve pek çok Amerikalıyı soğutan ABD Kongre Binası baskını nedeniyle zarar gördü.

Forbes’a konuşan emlak analisti Kevin Brown, “Trump adına ve imajına en az 20 veya 30 yıllık kalıcı bir zarar verdi” dedi.

(İndyturkish)

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑