Almanya

Published on Şubat 13th, 2022

0

Steinmeier yeniden cumhurbaşkanı seçildi – Çok sayıda Türkiyeli delege de oy kullandı

Almanya’da 17. dönem cumhurbaşkanlığı seçiminde Frank-Walter Steinmeier yeniden seçildi. 1472 delegenin yer aldığı Federasyon Konseyi, ülkede gelecek 5 yıl görev yapacak cumhurbaşkanını belirledi.


Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Cumhurbaşkanını seçmek için Federal Meclisin (Bundestag) 736 milletvekilinin yanı sıra eyaletlerin belirlediği aynı sayıda delegeden oluşan Federasyon Konsey, Federal Meclis binasının yanındaki Paul-Löbe binasında toplandı.

Burada, Federal Meclis Başkanı Baerbel Bas’ın yönetiminde yapılan seçimde Steinmeier ilk turda 1425 geçerli oyun 1045’ini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi.

1437 delegenin katıldığı ve 12 oyun geçersiz sayıldığı oylamada İslam ve göçmen karşıtı ırkçı AfD’nin adayı Max Otte 140, Sol Parti adayı Gerhard Trabert 96 ve Özgür Seçmenler’in adayı Stefanie Gebauer 58 oy aldı, 86 delege çekimser kaldı.

Federal Meclis Başkanı Bas, seçimden önce yaptığı konuşmada, Kovid-19’dan korunmak için bu seçimlerde geniş çaplı sıkı tedbirlerin alındığına işaret ederek “Bu günlerde hiçbir şey normal değil.” dedi.

Seçimlerde delegeler arasında eyalet meclislerinin belirlediği çok sayıda ünlü isim de oy kullandı.

Oy kullananlar arasında eski Başbakan Angela Merkel, Kovid-19 aşısı geliştiren BioNTech şirketinin kurucularından Dr. Özlem Türeci, Alman Milli Takımı Teknik Direktörü Hansi Flick, Bayern Münih’in futbolcusu Leon Goretzka, Kimya Nobel Ödülü alan Benjamin List ve Astronot Alexander Gerst gibi isimler yer aldı.

Delegeler geniş yelpazeden

Merkel’in yanı sıra Kovid-19 aşısı geliştiren BioNTech şirketinin kurucularından Dr. Özlem Türeci, Kimya Nobel Ödülü alan Benjamin List, Astronot Alexander Gerst, Alman Milli Takımı Teknik Direktörü Hansi Flick, Freiburg Teknik Direktörü Christian Streich, Bayern Münihli futbolcu Leon Goretzka, piyanist Igor Levit, eski İçişleri Bakanı Horst Seehofer gibi pek çok isim delegeler arasında yer aldı.

Delegeler arasında Federal Meclisteki ve Eyalet Meclislerindeki çeşitli partilerdeki Türkiyeli milletvekillerinin yanı sıra oyuncular Renan Demirkan ve Sibel Kekilli, sağlık personeli Ayşe Yeter, Berlin-Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) Sözcüsü Ayşe Demir, gazeteci-yazar Ferda Ataman, Hannover Belediye Başkanı Belit Onay, NSU davasındaki müdahil avukatlardan Seda Başay-Yıldız ve Mehmet Daimagüler gibi Türkşye kökenliler de yer aldı.

Cemal Bozoğlu da delege

            Delegeler arasında Güney Almanya’dan, Bavyera Yeşiller Partisinin aşırı sağ ve ırkçılık alanlarından sorumlu Bavyera Eyalet Meclisi Milletvekili Cemal Bozoğlu da vardı.

Berlin’e yola çıkarken Bozoğlu gazetemize şu açıklamada bulundu: “Bu hafta sonu Pazar günü Almanya Cumurbaşkanını belirlemek amacıyla seçiciler kurulu toplanıyor. Bin 423 temsilciden oluşan kurula Bavyera eyalet meclisi yeşiller grubu beni de layık gördü. 1979 yılında Almanya’ya geldiğimde bana birisi bir gün bu görevi yerine getireceğimi söyleseydi inanmazdım.”

Cemal Bozoğlu konuyla ilgili sözlerine şöyle devam etti. “Benim için büyük bir onur! Türkiye’den Almanya’ya misafir işçi çocuğu olarak göç ettiğim 1978 yılında biri bana bir gün devlet başkanımızı seçen bu şerefli meclisin bir parçası olacağımı söylese, ben de buna inanmazdım. Şimdi bu bir gerçek ve bunu gerçekten dört gözle bekliyorum!”

Bavyera eyalet meclisindeki Bündnis 90 / Die Grünen meclis grubuna, onların temsilcilerinden biri olmama izin verdikleri için teşekkür ederim. Augsburg Barış Şehri’ni bilgim ve inancım dahilinde temsil edeceğim. Son olarak, tüm gençleri siyasi ve sosyal olarak katılmaya teşvik etmek istiyorum. Atalarınızın nereden geldiği ve nasıl göründüğü önemli değil, kalbiniz demokrasimiz için atıyorsa, harekete geçmeye ve yarının toplumunu şekillendirmeye yardım etmeye cesaret edin!”

Tags: , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑