LGBTİQ+

Published on Temmuz 17th, 2022

0

Alsancak’ta trans kadınlara bekçi şiddeti

İzmir’de trans kadınlara yönelik bekçi ve polis şiddeti sürüyor. Alsancak’ta dün gece yine bir grup trans kadın işkenceyle gözaltına alındı.

Son dönemlerde seks işçisi trans kadınlara nefret saldırıları, cinayetler, polis ve bekçi baskısıyla gündeme gelen İzmir Alsancak’tan bir ayrımcılık haberi daha geldi.

Dün (16 Temmuz) gece saatlerinde, trans kadınlara sadece sokakta durdukları için bekçiler hakaret etti. Ardından ise şiddet uygulayarak kadınları gözaltına aldı.

Siyah Pembe Üçgen Derneği Hukuk Danışmanı Avukat Sena Yazıbağlı, trans kadınların yaşadıklarını şöyle aktardı:

“Darp, biber gazı, polis arabasında havasız keyfi olarak bekletme, 100 metre ilerideki karakola geç götürme, kollukta ters kelepçe bekletme. İşkenceye maruz kalan trans kadınlar 112’yi arayıp Alsancak Polis Karakolunda ters kelepçe bekletildiklerini söyledikten sonra kelepçeleri açıldı.”

Gece gerçekleşen saldırıyı, LGBTİ+ hakları aktivisti Zülâl Alaz şöyle duyurmuştu:

“İzmir Alsancak’ta bekçi şiddeti var! Trans kadınlar darp edilerek gözaltına alındı ve karakolda da polis şiddeti devam ediyor!”

İzmir’de ne oluyor?


Kaos GL’nin hazırladığı LGBTİ+’ların İnsan Hakları 2021 Yılı Raporu’nda translara yönelik hak ihlalleri oldukça geniş yer buluyor. Temel insan haklarına erişemeyen translar, birkaç başlıkta değil neredeyse bütün konularda hak ihlallerine maruz kalıyor.

Bu hak ihlallerinin başında da barınma hakkı geliyor. Geçtiğimiz yıl bir yandan Ankara’da Eryaman-Esat davası zaman aşımı riskiyle devam ederken bir yandan da İstanbul Beyoğlu Küçük Bayram Sokak ve İzmir Bornova Sokak’ta trans kadınların yaşadığı evlere ve çalıştığı sokaklara defalarca polis operasyonu, tacizler gerçekleştirildi.

Kaos GL’nin İnsan Hakları 2021 Yılı Raporu‘nda bu durum şu ifadelerle yer aldı:

“(Küçük Bayram Sokak’ta) 2020’nin son zamanlarında başlayan sistematik polis şiddeti, bir bölgede bulunan bütün evlerin mühürlenerek kullanımının yasaklanması ile yeni bir boyut kazandı. Salgın sürecinde sağlık hakları yok sayılan trans kadınlar evsiz şekilde devlet tarafından sokağa terk edildi.

“İzmir’in Alsancak semtinde bulunan Bornova Sokak da benzer bir sürecin evrelerini yaşıyor. Her gün olduğu gibi polis kordonuna alınarak, bölgede yaşayan transların evlerine yemek götüren kuryelere dahi gerekçesiz kimlik denetimleri gerçekleştiriliyor. Araç trafiğine kapatılarak yayalaştırma projesinin hayata geçirildiği sokak, sokağın sakinlerinden olan transların, planlamasında dikkate alınmadığı bir proje sonucunda araçlardan ve translardan ‘arındırılacak’! Aktivistler bu süreci ‘soylulaştırma’ projesi olarak niteliyor.”

(Bianet)

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑