Yunanistan

Published on Mart 4th, 2021

0

ATİK ve UPOTUDAK: Dimitris Koufontinas’ın talepleri kabul edildin

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ve Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi (UPOTUDAK) tarafından yapılan ortak açıklamada, politik tutuklu Koufontinas’ın taleplerinin kabul edilmesi istendi.

Avrupa Demokrat Haber Merkezi

Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ve Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi (UPOTUDAK) tarafından yapılan ortak açıklama şöyle:

Politik Tutsak Dimitris Koufontinas’ın Talepleri Derhal Kabul Edilsin!

Yunanistan’da 16 yıldır kaldığı Korydallos Hapishanesi’nden zorla Domokos Hapishanesi’ne sevk edilen ve 8 Ocak’tan itibaren açlık grevinde olan 17 Kasım örgütü tutsağı Dimitris Koufontinas’ın direnişi kritik bir aşamada. Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu (ATİK) ve Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi (UPOTUDAK) olarak Koufontinas’ın ailesi ve avukatlarıyla görüşme imkanının olduğu Korrydallos Hapishanesi’ne geri getirilmesi talebinin bir an önce yerine getirilmesini talep ediyoruz.
Açlık grevinin 50. gününde olan (26 Şubat) Dimitris Koufontinas, 22 Şubat’tan bu yana da su almayı da reddediyor, yani Koufontinas’ın talepleri hemen kabul edilmezse, kendisi Bobby Sandslerden bu yana açlık grevi-ölüm orucu eylemlerinde Avrupa’da yaşamını yitiren ilk politik tutsak olacak.
Koufontinas’ın su almayı reddetmesinin ardından 23 Şubat günü savcılık, Dimitris Koufontinas’a zorla müdahale etmeye izin veren kararın altına imza atarak, tüm dünyada işkence olarak kabul edilen açlık grevlerine-ölüm oruçlarına müdahaleyi yasallaştırmıştır. Bizler, biliyoruz ki faşist-işkenceci zorla müdahale kararı Koufontinas’ın hayatını kurtarmaya dönük değildir. Zira Koufontinas’ın hayatını kurtarmak hiç de zor değildir; bir an önce ailesinin yaşadığı yere yakın olan Korrydallos Hapishanesi’ne sevkinin yapılması!
Bu konuda Yunan hükümeti elbette yalnız değildir. Zira pandemiyi bahane eden tüm faşist, gerici hükümetler bu dönemde başta politik tutsaklar olmak üzere hapishanelerde hak gasplarını yoğunlaştırmış, pandemiye karşı önlem almayarak onları ölüme mahkum etmiştir. Yunan hükümetinin yaptığı da bundan farklı değildir. İktidara geldiğinden bu yana Yeni Demokrasi hükümeti de bu politikaların takipçisi olmuş, yaptığı ilk icraatlardan biri de hapishanelerdeki baskıları artırırken, örneğin 15 yaşındaki anarşist Alexis Grigoropolous’u öldüren polis memurunu serbest bırakmak olmuştu.
ATİK ve UPOTUDAK olarak bir kez daha politik tutsak Dimitris Koufontinas’la dayanışma içinde olduğumuzu beyan ediyor, talebinin derhal yerine getirilmesini istiyoruz!
Tüm politik tutsaklara özgürlük!
Dayanışma ezilenlerin silahıdır!
Politik Tutsak Dimitris Koufontinas’ın talebi derhal kabul edilsin!

ATİK -Avrupa Türkiyeli İşçiler Konfederasyonu
UPOTUDAK – Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi

Tags: , , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑