İsviçre

Published on Mayıs 17th, 2021

0

Basel’de Kaypakkaya gösterisi

Katledilişinin 48. yılında devrimci-sosyalist İbrahim Kaypakkaya Basel’de anıldı.

AHM’de yer alan haberin uzun bir bölümünü aşığıda veriyoruz:

Türkiye proletaryası ve ezilen halkın Komünist önderi İbrahim KAYPAKKAYA yoldaşımızın, faşist TC diktatörlüğünce katledilişinin  48. yıldönümünde Türkiye’nin yanısıra Avrupanın bir çok alanında düzenlenen anma etkinlikleri ile anılıyor.

Bu anmalardan biri de İsviçre Basel’de PARTİZAN tarafından gerçekleştirildi.

İsviçre PARTİZAN örgütlülüğü, önderimizin katledilişinin 48. yılını Basel’de bir yürüyüş ve mitingle anmayı planlamıştır. Yaptığı çağrılarıyla bugün Basel’de Theodorkirche önünde  bir araya gelen PARTİZAN taraftarları ve dostları, saat 14:30’ da kortej oluşturarak yürüyüşe başladılar. Görsel olarak zengin, pandemi ve kötü hava koşullarına rağmen kitlesel katılımlı  ve disiplinli bir şekilde kadın, genç ve emekçilerden oluşan kortej yürüyüşe başlamadan önce,  PARTİZAN tarafından kitle selamlanarak günün anlamına dair kısa bir konuşma gerçekleştirdi ve ardından yürüyüşe start verildi.

Basel’in ara sokaklarından Claaraplatz’ a doğru hareket eden kitle, bitmeyen bir enerji ve coşku ile sürekli atılan ve kitlenin hemen hemen tümünün katılım sağladığı sloganlarla sokakları yankılandırdı. Özellikle „İbo Yaşıyor, TİKKO Savaşıyor, Yaşasın Partimiz TKP/ML, Halk Ordusu TİKKO, TMLGB“  ve  „ Önderimiz İbrahim, İbrahim KAYPAKKAYA“ sloganlarına yürüyüşün yapıldığı sokak sakinlerinin balkonlarda sıkılı yumruklar ve selamlamalarla katılım sağlamaları, Komünist önderimizin halkımızın yüreklerinin derinliklerinde bıraktığı izler açısından etkileyiciydi.

Claraplatz alanına „Kahrolsun Faşizm, Yaşasın Halk Savaşı“ sloganıyla giren korteje, o alanda bulunan kalabalık tarafından oldukça olumlu bir ilgi gösterildi. Alana giren kitle, 1 dakikalık saygı duruşuna davet edildi ve ardından güçlü sloganlar eşlik etti. Özellikle „Kazanılacaksa devrim, önderimiz İbrahim…“ şeklinde başlayan devrim andına kitlemizin güçlü katılımı ve yarattığı yankı oldukça olumluydu.

Miting alanında, TKP/ML MK-SB’ nun 18 Mayıs ile ilgili açıklaması okunması esnasında ara ara „Yaşasın Partimiz TKP/ML, Halk Ordusu TİKKO-TMLGB“ ve „Önderimiz İbrahim, İbrahim KAYPAKKAYA“ sloganları atıldı. Ardından enternasyonal marşı okundu ve devamında Avrupa PARTİZAN’ ın 18 Mayıs ile ilgili „Örnek Bize Cesaretin“ başlığıyla çıkardığı bildirisinin almancası okunmasının ardından bir yoldaşımız tarafından KAYPAKKAYA ile ilgili bir şiir okundu.

Anma etkinliği, KKP ve Devrimci Cephe’li dostlarımızın yaptığı konuşmalarla devam etti ve konuşmaları  „Yaşasın Devrimci Dayanışma“ sloganlarıyla selamlandı.

Anma etkinliği, katılımcı yoldaşlarımıza ve dostlarımıza yapılan teşekkür konuşması,  Parti ve komünist önderimizle ilgili sloganlarla sonlandırıldı.

(AHM-İsviçre – 16.05.2021)

 

Tags: , ,


About the AuthorBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back to Top ↑