Almanya

Published on Ağustos 14th, 2022

0

Berlin’de 80’den fazla otomobilin üzerine gamalı haç çizildi

Almanya’da 80’den fazla otomobilin üzerine gamalı haç çizilmesi üzerine ‘anayasaya aykırı örgütlerin sembollerini kullanmak’ ve ‘mala zarar verme’ suçlarından soruşturma başlatıldı.

Almanya’nın başkenti Berlin’de 80’den fazla otomobilin üzerine gamalı haç çizildi. Polis, ‘anayasaya aykırı örgütlerin sembollerini kullanmak’ ve ‘mala zarar verme’ suçlarından soruşturma başlattı.

Berlin polisinden yapılan açıklamaya göre, Niederschöneweide semtinde kimliği belirsiz kişiler çok sayıda otomobile zarar verdi.

11 Ağustos’ta bir kişi park halinde olan kendi aracının yanı sıra başka iki otomobilin motor kaputuna gamalı haç çizildiğini polise bildirdi.

Açıklamada, dün akşama kadar park halinde olan ve aynı şekilde zarar verilen 77 otomobilin daha tespit edildiği bilgisi paylaşıldı.

POLİS SORUŞTURMA BAŞLATTI

Bazı otomobil sahiplerinin bu zararı yeni fark etmeye başladıklarından dolayı bu sayının daha fazla artabileceği aktarılan açıklamada, araçların üzerinde sadece gamalı haç çizildiği, otomobillere başka zararlar verilmediği kaydedildi.

Polis, olaya ilişkin “mala zarar verme” ve “anayasaya aykırı örgütlerin sembollerini kullanmak” suçlarından soruşturma başlattı.

GAMALI HAÇ NEDİR?

“Svastika” ya da bilinen adıyla gamalı haç, 1920’li yıllar itibarıyla Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi tarafından sıklıkla kullanıldı. Adolf Hitler liderliğindeki Nazi Partisi iktidarının logosu olan gamalı haç, zaman içerisinde ırkçı ve aşırı sağ ideolojilerin de sembolü haline geldi.

(artı gerçek)

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑